Český e-shop Alza začal koncom leta účtovať v domovskej krajine poplatky pre zákazníkov, ktorí platia firemnými kartami. Spoločnosť vtedy informovala, že k tomuto kroku zatiaľ na Slovensku nepristúpila, no približne o mesiac na to začala dodatočné poplatky prirátavať aj slovenským klientom, informoval portál DSL.sk s odvolaním na čitateľský tip.

Poplatky už aj na Slovensku

Alza začala v Českej republike účtovať poplatky za platby firemnou kartou už v priebehu augusta. Spoločnosť toto rozhodnutie prijala na základe zvýšených poplatkov, ktoré stanovili vydavatelia kreditných kariet, teda banky, a kartové asociácie ako VISA či Mastercard. Poplatky sa najnovšie začali prirátavať aj klientom na Slovensku, pričom nejde o banálne sumy.

Zobraziť celú galériu (2)
Pixabay (úprava redakcie)

V prípade jedného z čitateľov DSL.sk si e-shop naúčtoval pri platbe nad 800 eur poplatok vo výške 1,41 % zo sumy, čo predstavuje približne 12 €.

Prečítaj si tiež
Alza opäť zavádzala ľudí nereálnou zľavou. Prešľap spravil aj jeden z operátorov

Alza však pre portál uviedla, že poplatky účtuje vo výške 1,89 % z celkovej platby, no už v septembri avizovala že poplatok účtovaný vydavateľmi kariet môže pre Alzu dosahovať aj viac ako 2%, pričom rozdeliť sa má medzi banku a kartovú asociáciu.

„Našou snahou je vyvinúť tlak na kartové asociácie a vydavateľov platobných kariet, aby vysoké poplatky viazané na tieto karty boli zastropované a my sme tak k ich účtovaniu neboli nútení. Zatiaľ sme k tomu na Slovensku nepristúpili,“ informoval začiatkom septembra vo vyjadrení redakciu FonTech.sk finančný riaditeľ spoločnosti Alza, Jiří Ponrt.

Alza upozornila zákazníkov, ktorí majú firemnú kartu zapamätanú v e-shope o zmene v účtovaní poplatkov prostredníctvom e-mailu.

Pri platení taktiež konečná platobná brána klientov informuje, že detekovala firemnú kartu, pričom následne ponúkne možnosť zvoliť inú platobnú metódu a zobrazí viac informácií o výške poplatku. Vykoná tak ale až po zadaní prvých šiestich číslic z čísla karty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom