Česka Alza si pre svojich firemných zákazníkov pripravila nepríjemné prekvapenie. Kvôli vyšším poplatkom za platby kartou zo strany kartových asociácií ich začala prirátavať klientom, ktorí platia firemnými kartami a majú ich uložené na svojom účte. O tejto téme informoval denník iDnes.cz s odvolaním na Hospodářske noviny, ktoré o probléme informovali rozhorčení zákazníci.

Internetový obchod Alza.cz začal po novom prirátavať zákazníkom s firemnou kartou k platbe dodatočný poplatok, ktorý predraží výsledný nákup. Kvôli tomuto problému mnohí z doterajších klientov prešli ku konkurencii.

Spoločnosť mala toto rozhodnutie prijať na základe zvýšených poplatkov, ktoré stanovili vydavatelia kreditných kariet, teda banky, a kartové spoločnosti ako VISA a Mastercard.

Aktualizácia 2.9.2020

Zatiaľ čo situácia v Česku rozhnevala mnohých firemných zákazníkov Alzy, na Slovensku spomínané poplatky spoločnosť doteraz neúčtuje. Je však možné, že v závislosti od vývoja situácie zavedie Alza neskôr podobné poplatky aj u nás.

Našou snahou je vyvinúť tlak na kartové asociácie a vydavateľov platobných kariet, aby vysoké poplatky viazané na tieto karty boli zastropované a my sme tak k ich účtovaniu neboli nútení. Zatiaľ sme k tomu na Slovensku nepristúpili,“ informoval vo vyjadrení redakciu FonTech.sk finančný riaditeľ spoločnosti Alza, Jiří Ponrt.

Alza si začala pýtať poplatky od zákazníkov. Nepáči sa jej politika bánk a prevádzkovateľov elektronických platieb

V prípade firemných klientov si za platbu kartou pýtali banky a kartové asociácie poplatok vo výške aj viac ako 2 %, čo sa Alze.cz zdá príliš, a tak tento poplatok začala účtovať priamo zákazníkom.

Poplatok za platbu kartou teda nepríjemne prekvapil mnohých doterajších zákazníkov obchodu, ktorí v ňom pravidelne nakupovali. Výsledný poplatok, ktorý Alza pripočítava pri platbe firemnou kartou, sa potom rozdeľuje medzi banku a kartovú asociáciu.

Zobraziť celú galériu (1)
Pixabay (Úprava redakcie)

Keď teda klient zaplatí za tovar napríklad 100 €, 2 € by putovali len na poplatok za platbu kartou. Väčší podiel z tohto poplatku pritom podľa denníka iDnes.cz zinkasuje práve banka, ktorá platobnú kartu vydala.

Nenechaj si ujsť
Alza začala predávať aj nápoje. Bude aj na Slovensku?

Alza.cz sa mala k tomuto kroku uchýliť, aby na problém upozornila. Podľa finančného riaditeľa spoločnosti, Jiřího Pontra, chce spoločnosť, aby kartové asociácie a bankové domy tento problém s vysokými poplatkami za platby firemnými kartami začali riešiť a stanovili rovnaké podmienky ako pri bežných platobných kartách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom