Aktualizované 4. novembra o 12:30 – Zvyšok čínskej rakety Dlhý Pochod 5B opätovne vstúpil do atmosféry a dopadol na Zem. Čína mala opäť raz šťastie a trosky dopadli do Tichého oceánu.

Aktualizované 4. novembra o 11:30 – Britský Daily Mail informuje, že niekoľko španielskych letísk dnes medzi 10:38 a 11:18 uzatvorilo svoj vzdušný priestor a z Barcelony, Tarragony, Ibizy a ďalších letísk aktuálne nevzlietajú, ani nepristávajú žiadne stoje.

Opatrenie bolo priamou odpoveďou na nekontrolovateľnú čínsku vesmírnu raketu, ktorá padá k Zemi a v posledných kilometroch nad zemou prechádzala aj nad španielskym územím. Vzdušný priestor by však teraz mal byť znova otvorený.

Raketa tak z najväčšou pravdepodobnosťou Európu preletí a dopadne do Severného Atlantického oceána, v tom horšom prípade doletí až na územie medzi Severnou a Južnou Amerikou.

Aktualizované 4. novembra o 8:00 – Podľa aktuálnejších informácií a výpočtov orbitálnej degradácie dopadne zvyšok čínskej rakety na Zem už dnes do obeda, stať by sa tak dokonca mohlo v najbližšej pol hodine.

Presná poloha dopadu zatiaľ známa nie je, avšak nie je vylúčené, že trosky dopadnú na súš a môžu zasiahnuť dokonca aj európsku krajinu, aj keď je pravdepodobnosť takéhoto výsledku veľmi nízka a skôr skončí v oceáne. Svet naďalej apeluje na Čínu, aby tento problém vyriešila skôr, než dôjde ku katastrofe. Krajina sa ale tvári, že je všetko v poriadku.

Aktualizované 3. novembra o 18:30 – Zvyšok čínskej rakety Dlhý Pochod 5B má podľa portálu SpaceNews vstúpiť do zemskej atmosféry a dopadnúť naspäť na Zem už zajtra, pričom presná destinácia stále nie je známa. Senzorom zo Zeme sa zvyšok tejto rakety podarilo zachytiť na orbite.

Zvyšok stroja váži približne 21 ton a aj keď značná časť zhorí počas vysokorýchlostného vstupu do atmosféry, veľké kovové časti dopadnú na povrch a v prípade zásahu obývaných oblastí môžu ohroziť aj ľudské životy.

Pôvodný článok:

Čína sa chystá na ďalší štart rakety. Na rozdiel od letov NASA či SpaceX však nepôjde o práve lákavé divadlo a vrchol schopností inžinierov, informuje portál SPACE. Jedná sa totiž o raketu Dlhý Pochod 5B, ktorá je celosvetovo známa predovšetkým tým, že Čína necháva jej komponenty neriadene padať z nízkej orbity Zeme naspäť na Zem.

Nový modul pre stanicu

Raketa už je na štartovacej rampe a chystá sa na štart, ktorý je naplánovaný na 31. októbra o 9:35 ráno. Raketa Dlhý Pochod 5B má na nízku obežnú dráhu Zeme vyniesť nový modul čínskej vesmírnej stanice a zvyšok rakety následne ostane na orbite, pričom nad ním Čína opäť nebude mať kontrolu. Podobne ako nedávno, dopadne neriadene naspäť na Zem.

Jedná sa o pomerne vysoké riziko, keďže takýto zvyšok rakety môže dopadnúť prakticky kdekoľvek a ako naposledy upozorňoval známy astronóm Jonatham McDowell, na Zem môžu aj tentoraz dopadnúť kovové úlomky s dĺžkou až do 30 metrov. To je viac než dostatok na spôsobenie vážneho zranenia nezlučiteľného so životom alebo spôsobenie veľkých škôd na majetku.

CNSA

Toto nebezpečie je možné čakať niekoľko dní po štarte, pričom hrozí dopadnutie trosiek na obývané oblasti. Ku katastrofe takmer došlo aj naposledy, keď trosky, ktoré nestihli zhorieť počas vysokorýchlostného vstupu do zemskej atmosféry, dopadli neďaleko obývaných oblastí v indonézskom Kalimantane a tiež v Malajzii.

Problém vesmírneho odpadu

Vesmírny odpad je závažným problémom a ohrozuje nielen astronautov a satelity na obežnej dráhe Zeme, ale tiež ľudí na Zemi. Množstvo projektov sa zameriava na jeho riešenie, avšak existuje aj oveľa väčší problém.

Na nízkych obežných dráhach Zeme totiž dochádza k pomerne rýchlej orbitálnej degradácii, kvôli čomu objekty následne vstupujú naspäť do atmosféry. Kým satelity sú často navrhnuté tak, aby zhoreli, iné objekty celkovo nezhoria a môžu na povrch Zeme dopadnúť v celku.

Svet žiada bezpečnosť

NASA v súvislosti s niekoľkými podobnými situáciami apelovala na Čínu, aby zverejnila technické informácie o návrate rakety na Zem, ako napríklad možnú oblasť rozptylu jej trosiek. Podľa šéfa americkej vesmírnej agentúry Billa Nelsona, by mali všetky krajiny s vlastným vesmírnym programom takéto informácie zverejňovať.

China Aerospace Science and Technology Corporation

Čínska vesmírna agentúra v minulosti súradnice oblasti dopadu svojho vesmírneho plavidla aj zverejnila a raketa podľa agentúry dopadla do Suluského mora asi 57 kilometrov východne od pobrežia filipínskeho ostrova Palawan.

Malajzijská vesmírna agentúra neskôr zverejnila video, na ktorom sú zrejme zachytené trosky rakety. Zároveň uviedla, že zaznamenala ako trosky tohto objektu horia pri opätovnom vstupe do atmosféry, keďže tento vesmírny odpad prelietaval pri dopade aj cez malajzijský vzdušný priestor. Podľa Malajzie dopadla raketa do Suluského mora severovýchodne od ostrova Borneo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú