Ľudstvo dostalo k Mesiacu svoj úplne prvý cubesat, informuje ArsTechnica. Satelit CAPSTONE je malý a spadá do kategórie cubesatov, modulárnych družíc s normalizovanými veľkosťami. Jeho úloha je pritom skutočne jedinečná a na lunárnej orbite vykoná výskum dôležitý pre program Artemis a lunárnu vesmírnu stanicu Lunar Gateway.

Takmer to nezvládol

Cubesat CAPSTONE dosahuje veľkosť 12U, teda 12-násobku základnej rozmerovej jednotky cubesatov (U = 10 x 10 x 10 cm). Do vesmíru ju vyniesla raketa Electron so špeciálnym vrchným stupňom Photon, ktorý spoločnosť Rocket Lab využíva pre dopravenie malých satelitov na vyššie obežné dráhy – raketa Electron je totiž malá a za týmto účelom potrebuje menšie, efektívnejšie zariadenia.

K štartu došlo ešte 28. júna tohto roku a púť k Mesiacu trvala satelitu CAPSTONE takmer vyše 4 mesiace. Počas tejto cesty využil cubesat vo svoj prospech gravitáciu Slnka a tím zodpovedný za jeho prevádzku pracoval na odstránení problému s rotáciou, ktorý mohol skončiť katastrofálne a spôsobiť stratu zariadenia, vysvetľuje portál SPACE.

Úlohou družice je otestovať orbitálnu stabilitu na obežnej dráhe, na ktorú sa neskôr dostane aj vesmírna stanica Lunar Gateway v rámci programu Artemis. Okrem toho má CAPSTONE odskúšať aj úplne nový systém autonómnej navigácie v okolí Mesiaca, ktorý zásadne uľahčí budúce misie. Misia na lunárnej orbite má potrvať aspoň 6 mesiacov, pričom bude Mesiac obiehať vo vzdialenosti od 1 500 do 70 000 km.

Prvá lunárna stanica

Vesmírna stanica Lunar Gateway bude vôbec prvá v histórii ľudstva na obežnej dráhe Mesiaca, pričom za jej konštrukciou nestoja len Spojené štáty a NASA, ale tiež Európska vesmírna agentúra a jej členské krajiny. Jedná sa o nesmierne dôležitú súčasť programu Artemis, keďže má slúžiť ako zastávka astronautov na ceste k lunárnemu povrchu.

Zlyhal ventil

CAPSTONE na svojej ceste narazil na hneď niekoľko problémov a za jedným z nich, ku ktorému došlo 8. septembra. Cubesat vtedy naštartoval svoj pohon pre korekciu svojej trajektórie, pričom práve vtedy došlo k spomínanej rotácii. Ako sa napokon ukázalo, mohol za to problematický ventil pohonného systému. Problém sa však podarilo vyriešiť aj na diaľku, píše CNET.

Misia CAPSTONE však celkovo nie je žiadnou prevratnou technológiu a normálne by NASA použila väčší, vybavenejší satelit. Prostriedky sú však obmedzené a NASA vyčlenila pre CAPSTONE „len“ 13,7 milióna amerických dolárov. Zariadenie vyvinula spoločnosť Advanced Space v spolupráci s Terran Orbital a váži len 25 kg.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú