Spoločnosť Microsoft už o mesiac oficiálne ukončí podporu pre operačný systém Windows 7, pričom nebude ponúkať ďalšie bezpečnostné aktualizácie. Konkrétne sa tak stane 14. januára 2020.

Microsoft však na svojich firmených zákazníkov myslí a po skončení podpory poskytne rozšírenie aktualizácií až na 3 roky, no samozrejme nebude to zadarmo. Kým bežní zákazníci o aktualizácie prídu úplne, firmy si budú môcť predplatiť takzvaný Windows 7 Extended Security Updates (ESU). Táto služba im zabezpečí predĺženú podporu, ktorej cena bude každým rokom rásť.

Cena sa bude postupne zvyšovať

Prvý rok bude stáť predĺžená podpora na jeden počítač 25 dolárov pre Windows Enterprise a 50 dolárov pre Windows 7 Pro. V ďalšom roku to bude 50 dolárov pre Enterprise a 100 dolárov pre Windows 7 Pro. V poslednom treťom roku sú ceny najvyššie a dosahujú 100, respektíve 200 dolárov, informuje ZDNet. Táto možnosť sa však vzťahuje len pre zákazníkov, ktorí majú zmluvy so spoločnosťou Microsoft, takže malé firmy sa k tejto vymoženosti taktiež nedostanú.

Zobraziť celú galériu (0)
Obrázok, ktorým sa Alza pokúša navodiť pocit, že kúpa počítača je jediná voľba, Alza.sk

Tento krok je logický, nakoľko sa Microsoft snaží robiť všetko pre to, aby zákazníci postupne prechádzali na Windows 10. Svoje kampane začali robiť aj niektoré e-shopy, ktoré lákajú zákazníkov na kúpu nových počítačov s Windowsom 10. O tejto skutočnosti sme ťa informovali aj v samostatnom článku.

Existuje spôsob ako platenie obísť

Objavili sa však informácie, že istá skupina ľudí prišla na spôsob, ako službu predĺženej podpory obísť bez toho, aby sa za ňu muselo platiť. Ešte minulý mesiac vydal Microsoft novú aktualizáciu ESU, ktorá umožňuje overiť, či má daný systém možnosť využívať predĺženú podporu ESU. Skupine ľudí na fóre webu My Digital Life sa podarilo pomocou utility BypassESU toto obmedzenie obísť.

V tomto prípade ide o bežnú metódu, ktorá sa využíva pri obchádzaní licenčných kľúčov pre operačné systémy Windows. Toto riešenie je samozrejme v rozpore s licenčnými podmienkami, no nejde o žiadnu výnimočnú záležitosť, nakoľko tieto obchádzania sa praktizujú už roky.

Najlepším riešením prechod na Windows 10

Vďaka tejto obchádzke je možné prijímať aktualizácie aj na zariadeniach, ktoré na to už oficiálne nemajú nárok, informuje Lifehacker. V každom prípade, ľudská vynaliezavosť sa nezaprie a s podobnými spôsobmi sa ešte určite budeme stretávať aj do budúcna. Microsoft však už na daný problém prišiel a je zrejmé, že systém zabezpečí tak, aby BypassESU už nebolo možné využiť.

Zobraziť celú galériu (0)
Windows Love/YouTube

Pre bežného zákazníka, ale aj tých firemných, ktorí si nemôžu predplatiť predĺženú podporu, bude najlepším riešením prechod na Windows 10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom