Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nie je to tak dávno, čo sme ťa informovali o končiacej podpore operačného systému Windows 7. Oficiálny dátum konca je 14. január 2020, čo znamená, že po tomto dátume už nebudú používatelia dostávať ani bezpečnostné aktualizácie a budú nútení prejsť na novší Windows 10. Na používateľov, ktorí ešte majú starý Windows 7, sa zovšadiaľ valia výzvy a pripomenutia, pričom svoju úlohu tu zohrávajú aj e-shopy, ktoré na základe končiacej podpory stavajú svoj marketing.

Windows 7 sa od svojho vydania stal veľmi obľúbeným systémom, ktorý doteraz využíva veľký počet používateľov. Po ukončení podpory vrátane bezpečnostných aktualizácii sa však z operačného systému môže stať bezpečnostné riziko, čo by malo presvedčiť ľudí, aby predsa len prešli na novšiu verziu operačného systému Windows.

Windows bude podporovať vybrané systémy až do konca roka 2020, no žiaľ, týkať sa nebudú bežných používateľov. Predĺženú podporu získajú najmä certifikované federálne počítače v Spojených štátoch amerických kvôli blížiacim sa voľbám, ktoré sa budú konať v novembri 2020.

Microsoft sa tak rozhodol z dôvodu, aby zabezpečil hladký a najmä bezpečný priebeh volieb, nakoľko nepredpokladá, že by sa do novembra stihli preinštalovať na nový systém všetky federálne zariadenia, informuje WindowsCentral.

Je nutné meniť svoj súčasný počítač za nový?

Mnohí ľudia sú z prechodu na novšiu „desiatku“ nešťastní. Svoje však robia aj niektoré e-shopy, ktoré lákajú zákazníkov so starším operačným systémom na kúpu nového počítača. Niektorí používatelia, ktorí sa počítačom príliš nerozumejú tak môžu nadobudnúť pocit, že ich staršie zariadenie nebude s novšou verziou Windowsu fungovať, čo však nie je pravda.

Faktom je, že niektoré funkcie Windowsu 10 nemusia byť kompatibilné, prípadne nebudú fungovať na starších zariadeniach bezchybne, no to neznamená, že sú používatelia nútení prechádzať na nové počítače. Jednoducho si len stačí zakúpiť balík Windows 10, ktorý si dokáže do svojho počítača nainštalovať každý sám, bez toho, aby bol technicky zdatný.

Podľa Alzy je nutné včas prejsť na nové zariadenie

Príkladom lákania na kúpu nového zariadenia môže byť napríklad internetový obchod Alza.sk, ktorá na svojom e-shope uverejnila obrázok so zhrozeným „alzákom“, ktorý v ruke drží notebook s výkričníkom. Okrem toho sa na obrázku nachádza nápis „Prejdite na nové zariadenia včas“. Praktiky internetového obchodu Alza.sk sú však už dlhodobo veľmi dobre známe.

Zobraziť celú galériu (2)
Obrázok, ktorým sa Alza pokúša navodiť pocit, že kúpa počítača je jediná voľba, Alza.sk

Na jednej strane je možné povedať, že výraz „alzáka“ spolu s nápisom „Prejdite na nové zariadenie včas“ môže v technicky menej zdatných ľuďoch vyvolať paniku, s ktorou by následnej prišla aj „potreba“ kúpy nového počítača či notebooku, čo je aj prvoradým cieľom obchodu. Na druhej strane je potrebné uznať, že hranie sa so slovíčkami Alze ide a z marketingového hľadiska jej to aj určite prináša ovocie v podobe vyšších predajov. Rovnakú kampaň Alza uplatňuje aj na trhu v Českej republike či v Maďarsku.

V hre aj ďalšie e-shopy či platené články

Podobný obrázok má uverejnený aj ďalší známy e-shop Hej.sk. V tomto prípade ide však s najväčšou pravdepodobnosťou o kampaň spoločnosti Microsoft, nakoľko rovnaký obrázok sa nachádza aj v e-shope elektrodomu Datart. Tu obrázok taktiež ako v prípade Alzy láka na kúpu nového zariadenia s nápisom „Teraz je čas na nový počítač, čoskoro končí podpora“. Aj v tomto prípade si môže zákazník myslieť, že jeho jedinou možnosťou je kúpa nového počítača.

Zobraziť celú galériu (2)
Obrázok, ktorý má vo svojom e-shope Hej, ale aj Datart, Hej.sk

Microsoft si taktiež platí v rôznych médiách za články, ktoré majú presvedčiť používateľov o tom, že pre nich najlepšou voľbou je jedine kúpa nového počítača. Jeden z takých článkov uverejnil aj český magazín Aktualne.cz, pričom v článku sa uvádza napríklad aj to, že „Nové počítače jsou prostě lepší, nebojte se změny“, alebo „Zásadním faktorem při vašem rozodování by měla být přitom skutečnost, že podpora Windows 7 končí 14. ledna 2020.“

Je nutné lákať na kúpu nového zariadenia?

Je jasné, že Microsoft sa aj pomocou internetových obchodov snaží ľudí motivovať k tomu, aby prešli na novší Windows 10. Je to samozrejme pochopiteľné a nebolo by na tom nič zlé, pokiaľ by však kampaň nebola až príliš zameraná na vyvolanie potreby kúpy nového počítača. Pokiaľ má používateľ až príliš staré zariadenie, tak je samozrejme uvažovanie nad kúpou nového zariadenia namieste.

V každom prípade však platí, to čo už bolo spomenuté vyššie. Nie je nutné kupovať nový počítač. S podobnými marketingovými praktikami sa budeme pravdepodobne stretávať čoraz častejšie. Sú šikovné, nič neporušujú, no v mnohých prípadoch sú až príliš zavádzajúce. Navyše, aktuálne stále platí, že vieš bezplatne updgradovať na Windows 7 zo starších operačných systémov a táto ponuka Microsoftu ešte neskončila, pričom pôvodne mala platiť len do 29. júla 2016. Upozornil na to vo svojom článku portál Živé.sk. Jediné, čo budeš potrebovať, je stiahnuť bezplatný nástroj Media Creation Tool, v ktorom následne spustíš všetky inštalačné procesy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú