Indická automobilka Tata Motors, ktorá je materskou spoločnosťou automobiliek ako Jaguar Land Rover alebo Daewo, predstavila nový plnohodnotný elektromobil s extrémne nízkou cenovkou. Ako informuje portál Electrek, Nexon EV nám dáva nádej na cenovo dostupnejšie elektromobily.

Indický trh je zaujímavý pre mnoho technologických odvetví, medzi ktoré patrí aj automobilový priemysel. Ročne sa v Indii predajú 4 milióny automobilov. Ružovo to však stále nevyzerá pre elektromobily v tejto krajine, ktorých sa ročne predá iba 2000.

Tata Motors

Analytická spoločnosť IHS Markit predpovedá, že do roku 2030 bude na indickom trhu podiel elektromobilov iba 4 %, čo je žalostne málo. Problémom sú, rovnako ako na iných svetových trhoch, cenovky nových modelov, ktoré sú bez dotácií mnohokrát až príliš vysoké.

Indická Tata Motors so svojim novým elektromobilom Nexon EV ale dokazuje, že keď sa chce, dá sa vyrobiť aj cenovo dostupný a štýlový elektromobil. Z veľkej miery však môže za nízku cenu fakt, že Nexon EV je postavený na platforme SUV Nexon so spaľovacím motorom. To sa pochopiteľne priaznivo odrazilo aj na cenovke vozidla, ktoré stojí v prepočte okolo 16 000 €.

Tata Motors

Základom pohonu je vlastná elektrická technológia Ziptron a Nexon EV tak disponuje 30,2 kWh batériou a elektromotorom s výkonom 129 konských síl s krútiacim momentom 245 Nm. Výrobca dáva záruku na motor a batérie 8 rokov, informuje automobilka na svojom webe.

Batéria sa na rýchlonabíjačke nabije z 0 na 80 % za 60 minút, na domácej nabíjačke z 230V zásuvky jej to potrvá z 10 na 90 % približne 8,5 hodiny. Maximálny dojazd uvádza automobilka na úrovni 312 km, no skutočný dojazd sa pohybuje v rozmedzí 170 až 220 km.

Štýlové elektrické SUV za luxusnú cenu

Napriek tomu, že auto je určené primárne pre indický trh, jeho dizajn je pomerne striedmy a zrejme by s ním nemal problémy ani konzervatívny európsky používateľ.

India navyše ponúka veľmi zaujímavú dotáciu na elektromobily, ktorá zráža cenovku o zhruba 115 € za každú kWh kapacity batérie. V prípade Nexon EV sa tak môže finálna cena s dotáciou na domácom trhu pohybovať na úrovni 12 500 €.

Tata Motors

Pre porovnanie, najlacnejšie elektromobily u nás, ktorými sú Škoda Citigo-e a Volkswagen e-UP, začínajú na cenovkách 19 990, respektíve 22 600 €. Oba elektromobily sú však u nás aktuálne vypredané, pretože ich cena s nedávnymi dotáciami  z nich spravila jasných adeptov na kúpu. S dotáciou bolo možné kúpiť elektrickú Škodu Citigo už od 10 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom