Airbus predstavil elektrický „vzdušný taxík“, ktorý dokáže letieť rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu a dosahuje dojazd 80 kilometrov. Airtaxi by tak mohol byť ideálnym riešením vo veľkých metropolách, ktoré neustále zápasia s kolónami. Spoločnosť predstavila aj ďalšie možnosti, kde by vzdušné taxi mohlo byť nápomocné. Informoval o tom portál The Sun.

Airtaxi v mestách

CityAirbus NextGen by mohol pomôcť odbremeniť mestskú dopravu a umožniť tak rýchle presuny pasažierom bez toho, aby strávili čas v hustej kolóne. Airtaxi dokáže letieť 120 km/h. Je určený na krátke vzdialenosti, maximálny dojazd je 80 kilometrov, čo by však postačilo na viacero ciest medzi mestami. Je poháňaný elektrickou energiou a v interiéri sa nachádzajú štyri sedadlá.

Mestská a pokročilá mobilita sa môže presunúť do vzduchu, čím by ponúkla obyvateľom nové možnosti, ako sa dostať na cieľové miesto a doplnila existujúce spôsoby dopravy,“ uviedla spoločnosť Airbus.

Airbus

Airtaxi má rozpätie krídiel asi 12 metrov a na zlietnutie využíva osem rotorov. Prototyp má pevné krídla s chvostom v tvare V a váži približne dve tony, čo je hmotnosť približne ako Range Rover Velar. CityAirbus NextGen bol predstavený začiatkom tohto roka. Jeho prvý skúšobný let sa uskutoční do konca roka 2024. Lietajúce vozidlá sú pomerne malé a lietali by v nižších výškach ako komerčné lietadlá, takže by neprekážali ani leteckej doprave.

„Spustenie CityAirbus NextGen po prvýkrát je dôležitým krokom k pokročilej leteckej mobilite a k budúcim produktom a trhu,“ uviedla Balkiz Sarihan, vedúca Urban Air Mobility divízie spoločnosti Airbus.

Využitie vo viacerých oblastiach

Spoločnosť Airbus na svojej stránke uviedla aj oblasti, kde by ešte taxík mohol pôsobiť. „CityAirbus NextGen bude vhodný pre rôzne letové operácie, ako sú letecká záchranka, kyvadlová doprava a ekoturizmus. Airbus Helicopters a International SOS spojili svoje sily, aby spustili program záchrannej zdravotnej služby novej generácie LifeSaver, určený na zlepšenie, modernizáciu a podporu systémov zdravotnej starostlivosti na celom svete,“ tvrdí spoločnosť na webe.

Airbus

Kým sa tak stane, spoločnosť musí ešte čeliť výzvam. Otázne je, kedy a ako tento vzdušný taxík vzlietne. „V prvom rade musíme zabezpečiť čo najvyššiu úroveň bezpečnosti,“ uviedol Charles Louis, hlavný inžinier Airbusu. Taktiež spoločnosť musí popracovať na ďalších technických požiadavkách, napríklad znížiť hladinu hluku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú