Nedávno bola publikovaná štúdia zaoberajúca sa snahou o nesmierne užitočné využitie umelej inteligencie v podobe jazykového modelu a chatbota ChatGPT, ktorému sa, ako informuje Jerusalem Post, takmer podarilo prejsť skúškou z rádiológie. Aj keď nebol tento úspech stopercentný, pre medicínu pôjde o veľký skok vpred a čoskoro privíta nový druh pomocníkov. Jeho vylepšená verzia fungujúca na modeli GPT-4 však skúškou úspešne prešla.

Umelá inteligencia v medicíne

V rámci tejto štúdie, ktorej výsledky experti zverejnili prostredníctvom RSNA Radiology, bol ChatGPT postavený pred test z rádiológie. Rádiológia sa zaoberá vyobrazovaním ľudského tela a jeho častí za účelom diagnostiky či výskumu. Test pozostával zo 150 otázok s rôznymi možnými odpoveďami, ktoré náročnosťou spĺňali normy Kanady a USA.

Otázky boli zoradené podľa typu od tých, ktoré vyžadovali jednoduchšie chápanie, až po tie, ktoré vyžadovali analyzovanie problematiky. Vďaka tomu mohol tím vyhodnotiť výkon samotného ChatGPT a to, ktorý typ otázok zvládal najlepšie a v čom má ešte medzery. Výsledok pritom prekvapil, keďže sa umelej inteligencii takmer podarilo touto skúškou prejsť.

Zo 150 otázok sa ChatGPT podarilo správne zodpovedať 104, teda 69 %. Na prejdenie týmto testom je pritom nutné dosiahnuť úspešnosť 70 %. Umelá inteligencia v tomto prípade lepšie zvládala otázky vyžadujúce jednoduchšie premýšľanie, pri ktorých dosiahla úspešnosť až 84 %. Pri tých ťažších sa jej darilo len s 60 % úspešnosťou, no podľa odborníkov je to aj tak zásadný úspech.

Odhalí aj ochorenie mozgu

Vedcom sa nedávno podarilo použiť ChatGPT aj na odhalenie ochorenia mozgu a to ešte skôr, než by sa to podarilo skúsenému doktorovi. Systém bol v rámci výskumu použitý pre diagnostiku demencie a Alzheimerovej choroby, čo zvládal s presnosťou na úrovni až 80 %.

Aj bez špecializovaného učenia

Aj keď skúškou z rádiológie ChatGPT neprešiel, odborníci sú z jeho výkonu nadšený. Úctyhodné čísla totiž dosiahol aj bez toho, aby bol vystavený špecializovanému učeniu či tréningu práve na dátach z rádiológie a medicíny a celú problematiku zvládol len vďaka už existujúcim znalostiam a výkonu, ktorým ho „obdarila“ spoločnosť OpenAI.

Midjourney

Ďalšia štúdia sa však zamerala na pokročilejší jazykový model GPT-4, ktorý zatiaľ ChatGPT nevyužíva, a prišla na to, že zvláda oveľa lepšie aj komplikovanejšie otázky. V tomto prípade sa podarilo zodpovedať správne až 121 otázok, teda 81 % z nich a GPT-4 tak skúškou prešiel.

GPT-4 sa však v porovnaní s predchodcom nezlepšil v oblasti jednoduchších otázok a podľa odborníkov je preto otázne, o koľko lepší je tento systém v zhromažďovaní informácií. Tak či onak je už teraz jasné, že sa umelá inteligencia čoskoro dostane do medicíny vo veľkom a aj keď doktorov a chirurgov priamo nenahradí, stane sa ich užitočným pomocníkom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP