Umelá inteligencia a strojové učenie nám už ukázali svoju silu v jednoduchých hrách ako je napríklad šach, kedy v zápase proti ľudskému protivníkovi nedala umelá inteligencia žiadnu šancu. Poraziť však najlepší Dota 2 tím na svete v hre pre piatich hráčov, to už je úspech, ktorý rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. 

Profesionálny Dota 2 tým OG musel vzdávať hold umelej inteligencii, tá ich totižto v zápase best-of-three, teda na dve víťazné hry, rozdrvila jednoznačným výsledkom. Ako píše portál The Verge, OpenAI Five sa stáva prvou umelou inteligenciou, ktorá dokázala poraziť v hre profesionálny ľudský tím.

Ako píše spoluzakladateľ spoločnosti OpenAI, Greg Brockman, kľúč k úspechu spočíval v tom, že umelú inteligenciu neprogramovali tak, aby vedela, ako sa Dota hrá, programovali ju tak, aby sa hru vedela učiť hrať. Následne počas desiatich mesiacov, kedy sa OpenAI Five učilo, dokázalo v zrýchlenom virtuálnom prostredí odohrať viac ako 45 000 hier.

Zápas mal isté obmedzenia

Ako však informuje portál Medium, samotný zápas mal špeciálne pravidlá. Z hry bolo odstránených niekoľko položiek a hráči si mohli vyberať iba z predom vybraných 17 hrdinov (celkovo ich je v hre 100). Do prvej hry si tím OG zvolil hrdinov Viper, EarthShaker, Witch Doctor, Stealth Assassin a Shadow Fiend, ktorí bojovali proti zostave Sven, Sniper, Crystal Maiden, Death Prophet a Gyrocopter vybranej umelou inteligenciou.

Hra bola viac-menej vyrovnaná až do 20. minúty, kedy OG stratili po svojej chybe dve veže a v 32. minúte prehrali kľúčový tímový súboj. Na druhú hru si OG vybrali hrdinov Sniper, EarthShaker, Death Prophet, Lion a Slark. V tejto hre ich však OpenAI Five prevalcovala za 21 minút a už od prvých sekúnd hry nedala tímu OG žiadnu šancu. OpenAI Five tak vyhrala jednoznačne 2:0. Tie najlepšie momenty zápasu si môžeš pozrieť nižšie vo videu.

OpenAI môžeš vyzvať aj ty

Spoločnosť včera spustila registrácie pre kohokoľvek na zápasy proti OpenAI. Vybrať si môžeš z možnosti bojovať proti umelej inteligencii alebo po jej boku. Záleží len na tom, či chceš vyhrať, alebo nie. Samotná aréna sa spustí 18. apríla a bude otvorená do 21. apríla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom