Spolu s vývojom technológií sa na scéne objavujú aj nové formy dopravy, ktoré môžu priniesť revolúciu v doterajšom systéme. Svoj projekt v tejto oblasti už stihol rozbehnúť aj Elon Musk, ktorému sa však rozhodla konkurovať Čína. Inžinieri tejto ďalekej krajiny chcú vytvoriť ešte prelomovejší spôsob dopravy, ktorý bude 4-krát rýchlejší ako zvuk a hlavne ako Hyperloop One.

O Hyperloope z produkcie Elona Muska sme toho počuli už neúrekom. Od začiatku spustenia ambiciózneho projektu dosiahli inžinieri nesmierne úspechy a dokonca sa už začalo s budovaním podzemných tunelov. Ako to už ale v technologickom priemysle býva, nič neostane dlho bez konkurencie. To platí aj pre spoločnosť Hyperloop One, ktorej konkurent vzíde v ďalekej Číne a dosiahne doteraz nevídané tempo.

Hyperloop One „na štvrtú“

Portál Quartz uviedol, že Hyperloop „Made in China“ by sa mohol pohybovať rýchlosťou až 4 000 km/h, čím 4-násobne prekoná rýchlosť zvuku. Do tohto odvážneho projektu dopravy sa chce zapojiť spoločnosť China Aerospace Science and Industry Corporation. Tá už vo využívaní nadzvukovej rýchlosti nabrala isté skúsenosti. Angažuje sa totiž aj vo vesmírnych programoch a cudzie jej nie sú ani nadzvukové vozidlá. Konkurencia pre Hyperloop Elona Muska sa zdá byť teda poriadne silnou.

Nenechaj si ujsť
Hyperloop Tesly dosiahol ďalšiu rekordnú rýchlosť. Budúci mesiac idú na magickú métu

Prvou zastávkou vo vývoji by malo byť prekonanie hranice rýchlosti 1000 km/h. Táto smelá čínska spoločnosť si už kvôli tomuto projektu uplatnila 200 patentov, a teda sa zdá, že to myslí skutočne vážne. Cestovanie ohromnou rýchlosťou s vysokou akceleráciou ale nemusí byť pre pasažierov pohodlné. Tieto obavy vyvrátil hlavný projektant, Mao Kai, ktorý prezradil, že štartovacia rýchlosť bude nižšia ako pri bežných civilných lietadlách.

Podľa jeho slov sa budúci cestujúci dokonca nemusia báť ani drahých cestovných lístkov. Čínsky ultra-rýchly dopravný systém by sa mal neskôr rozšíriť po celej krajine, no kedy sa tak stane, zatiaľ nie je známe. Dokonca sa ešte nezačalo ani s prvotnými prácami. Veríme však, že to nie sú len prázdne slová, ktorými sa snaží táto spoločnosť zaujať svet. Jej extrémne rýchly dopravný systém by totiž po vybudovaní mohol schovať do vrecka aj Hyperloop One a stal by sa tak suverénnou svetovou jednotkou. Na správy o začiatku vývoja a prác si však ešte nejaký ten čas budeme musieť počkať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú