Jednou z najčastejších obáv pri kúpe jazdeného elektromobilu zostáva otázka, v akom stave bude jeho akumulátor po rokoch prevádzky. Rakúska diagnostická spoločnosť AVILOO teraz zverejnila výsledky doteraz najrozsiahlejšej nezávislej štúdie, ktorá vychádza z viac ako 500 000 fyzických testov batérií v reálnej premávke.

Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní

Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okne

Výsledky jasne ukazujú, že moderné trakčné batérie zvládajú vysoké nájazdy oveľa lepšie, než tvrdia skeptici. Na čele rebríčka po 150 000 kilometroch dominujú prémiové nemecké a kórejské modely, ktoré si zachovávajú takmer pôvodnú využiteľnú kapacitu.

Kým trh s novými aj jazdenými vozidlami prechádza dynamickými zmenami, téma výdrže kľúčových komponentov je zásadná aj pre slovenských vodičov. Téme sa venujeme pravidelne, pričom situáciu ovplyvňujú aj zmeny na globálnom trhu, o čom svedčí aj fakt, že éra lacných batérií čelí novým výzvam.

Ktoré elektromobily si držia zdravie najlepšie?

Štúdia AVILOO Certified EV Battery Report sledovala takzvaný State of Health (SoH), teda percentuálny podiel pôvodnej využiteľnej kapacity batérie, ktorý vozidlu zostal. Ak má batéria po rokoch hodnotu 94 % SoH, v praxi to znamená, že stále ponúka približne 94 % zo svojho pôvodného dojazdu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Absolútnym víťazom testu pri nájazde 150 000 km sa stal Mercedes-Benz EQA s mediánom SoH na úrovni 94,0 %. Tesne za ním skončil populárny Hyundai IONIQ 5 s hodnotou 93,8 % a trojicu najlepších uzatvára BMW i4 s výsledkom 93,6 %.

Do prvej päťky sa prebojovali aj Hyundai Kona EV (93,0 %) a Volvo XC40 Recharge (92,8 %). Zaujímavosťou je, že Hyundai IONIQ 5 dokonca viedol tabuľku pri nižšom nájazde, keď si pri 50 000 km držal excelentných 97,1 % pôvodnej kapacity.

Kompletné poradie po 150 000 kilometroch

Dáta z diagnostického systému ukazujú veľmi vyrovnané výsledky naprieč väčšinou moderných elektromobilov. Tu je prehľad dvadsiatich najrozšírenejších modelov zoradených podľa mediánu zdravia batérie pri nájazde 150 000 km:

  • Mercedes-Benz EQA: 94,0 % (pri 50 000 km: 96,6 %)
  • Hyundai IONIQ 5: 93,8 % (pri 50 000 km: 97,1 %)
  • BMW i4: 93,6 % (pri 50 000 km: 95,6 %)
  • Hyundai Kona EV: 93,0 % (pri 50 000 km: 96,3 %)
  • Volvo XC40 Recharge: 92,8 % (pri 50 000 km: 95,2 %)
  • Ford Mustang Mach-E: 92,5 % (pri 50 000 km: 95,1 %)
  • Polestar 2: 92,5 % (pri 50 000 km: 95,0 %)
  • Cupra Born: 91,9 % (pri 50 000 km: 94,8 %)
  • Volkswagen ID.3: 91,8 % (pri 50 000 km: 94,6 %)
  • Audi Q8 e-tron: 91,3 % (pri 50 000 km: 95,7 %)
  • Škoda Enyaq iV: 91,0 % (pri 50 000 km: 95,1 %)
  • Volkswagen ID.4: 90,8 % (pri 50 000 km: 95,2 %)
  • Peugeot e-208: 90,7 % (pri 50 000 km: 94,2 %)
  • Opel Corsa-e: 90,7 % (pri 50 000 km: 94,1 %)
  • Audi Q4 e-tron: 90,6 % (pri 50 000 km: 95,0 %)
  • Tesla Model Y: 90,3 % (pri 50 000 km: 94,4 %)
  • Tesla Model 3: 88,9 % (pri 50 000 km: 93,8 %)
  • Renault Zoe: 87,3 % (pri 50 000 km: 91,6 %)
  • MINI Cooper SE: 87,1 % (pri 50 000 km: 94,1 %)
  • Nissan Leaf ZE1: 86,7 % (pri 50 000 km: 91,2 %)
Prečo malé batérie a staršie Tesly ťahajú za kratší koniec?

Na spodku rebríčka skončili modely ako Nissan Leaf (86,7 %), MINI Cooper SE (87,1 %) a Renault Zoe (87,3 %). Všetky tieto autá spája jeden spoločný menovateľ: menšia kapacita akumulátora. Ak má batéria kapacitu okolo 30 až 40 kWh, na prejdenie 150 000 kilometrov musí absolvovať výrazne viac nabíjacích cyklov než masívny 80 kWh pack.

Práve vyšší počet cyklov urýchľuje opotrebovanie článkov. MINI Cooper SE zaznamenalo najstrmší pád v celom teste, keď medzi métou 50 000 a 150 000 km stratilo až 7 percentuálnych bodov zo svojho zdravia.

Pozornosť pútajú aj výsledky značky Tesla. Najpredávanejšie elektromobily planéty skončili v spodnej tretine poľa. Model Y dosiahol pri 150 000 km hodnotu 90,3 % a Model 3 klesol na 88,9 %. Dôvodom je najmä vyšší podiel starších nikel-kobaltových batérií v meraných kusoch, zatiaľ čo novšie LFP batérie od Tesly dosahujú podstatne lepšiu životnosť.

Priemery môžu klamať: Rozdiely medzi autami sú masívne

AVILOO upozorňuje na zásadný fakt, na ktorý by si mal pamätať každý záujemca o jazdené auto. Medián vyjadruje strednú hodnotu celého vozového parku, nie konkrétny kus stojaci v bazári. Rozdiel medzi najlepším a najhorším exemplárom rovnakého modelu s rovnakým nájazdom dosahoval v meraniach až 13,5 percentuálneho bodu.

V praxi to znamená, že dva identické modely Hyundai IONIQ 5 s nájazdom 100 000 km môžu mať úplne rozdielny reálny dojazd. Všetko závisí od toho, ako sa k autu správal predchádzajúci majiteľ, či často nabíjal na ultrarýchlych DC staniciach do 100 %, alebo preferoval pomalé AC nabíjanie v domácej garáži.

Údaj na palubnej doske ti navyše skutočný stav neodhalí, pretože každá automobilka vypočítava interný stav batérie podľa vlastných algoritmov a často ho umelo prikrášľuje. Nezávislé dáta z reálnej prevádzky však potvrdzujú, že väčšina trakčných batérií bez problémov prežije samotnú životnosť karosérie a podvozka.

Ako prebiehalo nezávislé meranie

Zverejnené štatistiky vychádzajú z patentovaného testu AVILOO FLASH Test. Ide o trojminútovú diagnostiku cez OBD port vozidla, ktorá nevyužíva skreslené dáta z riadiacej jednotky auta, ale porovnáva fyzické správanie článkov so štatistickým modelom natrénovaným na státisícoch vozidiel.

Metodika rakúskej spoločnosti disponuje certifikáciou TÜV a v celej Európe ju ako oficiálny štandard využívajú koncerny ako Mercedes-Benz, Volvo či Porsche Holding. Firma v Európe dokonca ponúka vlastnú záruku na batérie s finančným odškodnením, ak kapacita klesne pod stanovený limit.

Pre slovenský trh s jazdenými vozidlami prináša táto štúdia jednoznačný odkaz. Strašiak v podobe nutnej a drahej výmeny batérie po pár rokoch je definitívne minulosťou. Aj najhoršie hodnotené autá v teste si po 150 000 km udržali viac ako 86 % kapacity, čo predstavuje úplne bezproblémovú hodnotu pre ďalšie roky každodenného jazdenia.

Čítajte viac z kategórie: Tech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP