Služba satelitného internetu Starlink sa konečne dostala z beta testovania a úspešne sa dostala aj do Česka, kde ľudia obdržali svoje prvé objednávky. Ako však píše Teslarati, aj SpaceX je postihnutý nedostatkom čipov.

Upozorňujú preto, že môže dôjsť k meškaniu a predĺženému čakaniu na vybavenie objednávok. „Nedostatok kremíka oddialil našu produkciu, čo postihlo našu schopnosť vybavovať objednávky,“ informuje Starlink na webovej stránke.

SpaceX

Nezvládne zemetrasenia a dinosaurov

V sekcii často kladených otázok (FAQ) spoločnosť vysvetľuje, čo všetko táto služba umožňuje a čo nie. Ako býva pre Muskove firmy zvykom, nechýba ani dávka humoru. „Starlink nie je navrhnutý na to, aby zvládol hurikány, tornáda, zemetrasenia, meteory, dinosaury a iné extrémne sily prírody,“ podotýka humorne na svojej stránke.

Aktualizované sú tiež rýchlosti, ktoré môžeme očakávať. Firma teraz sľubuje rýchlosť sťahovania od 100 do 200 Mb/s a latenciu 20 ms vo väčšine lokalít. Ako teda Musk nedávno prisľúbil, beta testovanie sa naozaj blíži ku koncu.

Starlink

Podľa všetkého sa mierne oneskorenie týka aj Slovenska. Kým pri našej objednávke donedávna svietil nápis, že pokrytie v našej oblasti je očakávané na začiatok roka 2022, dnes už je to jednoducho rok 2022. Ako píše portál PC Magazine, v niektorých oblastiach boli objednávky odsunuté z neskorého 2022 až na začiatok roka 2023 – podobné oneskorenie zrejme čaká aj nás.

Vydrží toho naozaj dosť

Aj keď má Starlink slabosť voči vyhynutým živočíšnym druhom, zvládne toho naozaj dosť. Prijímacia anténa je totiž stavaná na teploty od -30 do +50 °C, zvláda dažde, sneh a dokonca aj krupobitie.

Anténa má navyše schopnosť zohriať sa a roztopiť tak spodnú vrstvu snehu, ktorý sa následne zošmykne dole. K anténe spoločnosť dodáva aj potrebnú kabeláž (vyše 30 metrov) a WiFi router, ktorý má tiež jeden výstup pre LAN kábel. Ako navyše nedávno zistili odborníci, satelity Starlink je možné využiť aj ako GPS navigáciu s vysokou presnosťou.

Raketa Falcon 9 vynášajúca do vesmíru satelity Starlink. Zdroj: SpaceX/Flickr

Jediná spomínaná slabina je potenciálne primrznutie servomotorov, ktoré sú zodpovedné za orientáciu antény. Aj keď má ísť o raritu, existuje možnosť, že bude musieť používateľ ľad opatrne uvoľniť alebo roztopiť. Firma však svoj hardvér ešte vždy vyvíja a okrem tohto sa snaží prejsť aj na IPv6 (zatiaľ umožňuje len IPv4).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú