Česká polícia si prevzala celú flotilu elektromobilov do služby. Koľko stáli?
O využívaní „čistých“ vozidiel v službách policajných zborov po celom svete sme už v minulosti informovali. Tentokrát však nové elektromobily obdržali policajti v susednej Českej republike, kde prvú dvadsiatku modelov Hyundai IONIQ Electric budú využívať na oddelení v Prahe. Na tému upozornil portál Novinky.cz.
Dokopy až 140 elektromobilov
Ministerstvo vnútra Českej republiky sa stalo minulý rok v krajine prvým verejným obstarávateľom, ktorý uzavrel súťaž na nákup elektromobilov pre štátnych zamestnancov. Dokopy tak ministerstvo nakúpi až 140 kusov modelu Hyundai IONIQ Electric.
Dvadsať z nich už stojí pred Krajským riaditeľstvom polície hlavného mesta Prahy pred policajtami, ktorí s nimi budú v susednom hlavnom meste jazdiť. Pražská polícia prevzala prvých dvadsať z celkom 38 elektromobilov Hyundai IONIQ Electric, ktorých celková cena činí približne 1 146 607 €.
Podľa zmlúv ponúkla kórejská automobilka jedno vozidlo za približne 30 158 €, inak ho oficiálne v krajine predáva za najmenej 33 918 €. Samotné auto pritom stojí 27 535 € a vybavenie vrátane majákov v modrej a červenej farbe na streche, rozhlasového zariadenia a polepov vyjde na 2 623 €.
Elektromobily budú podľa dostupných informácii policajti používať prevažne ako hliadkovacie vozidlá a nebudú teda merať rýchlosť, avšak počíta sa s tým, že sa môžu zúčastniť prenasledovacích akcií.
Na nabíjanie budú zatiaľ využívať najmä verejné nabíjacie stanice, kde však nemôžu podľa českých zákonov uplatniť svoje právo dopĺňať palivo prednostne, a tiež nabíjačky v rámci zariadení ministerstva vnútra. Polícia však údajne buduje aj sieť vlastných nabíjačiek.
Tento model od Hyundaiu si polícia vybrala na základe testovania rôznych elektromobilov počas minulého roka. Prevádzkové náklady na elektromobil sú samozrejme nižšie ako u vozidla so spaľovacím motorom, avšak podľa riaditeľa pražského krajského riaditeľstva polície Tomáša Lercha to nebola primárna motivácia k ich obstaraniu. Dôležitejšia bola prevádzka s nižšími emisiami škodlivín.
Hyundai IONIQ Electric disponuje elektromotorom s výkonom 100 kW (136 koní) a krútiacim momentom 295 Nm, ktorý napája batéria s kapacitou 38,3 kWh. Tá by mu mala podľa podľa metodiky WLTP poskytnúť dojazd na úrovni 311 kilometrov. Tento obľúbený elektromobil sme si v redakcii otestovali aj my a viac sa o ňom dočítaš v našej podrobnej recenzii.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Tomu už dnes nemôže veriť nikto. Kia znegovala najväčší mýtus odporcov elektromobility
Trh s elektromobilmi v Číne explodoval. Teraz mu hrozí vlastná smrť
Automobilový priemysel čelí obrovskej kríze. Európa robí veľkú chybu, za ktorú môže draho zaplatiť
Audi drasticky mení svoju filozofiu. Elektrický Concept C je vízia značky, ktorá ma nahradiť ikonické modely TT a R8
Volkswagen priznal veľký omyl. Ich elektromobily boli „chladničky na kolesách“, prídu radikálne zmeny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dramatický incident v bratislavskom obchodnom centre. Muža napadli elektrickým paralyzérom
Nález tela neznámeho muža v centre mesta: Polícia spustila vyšetrovanie
SLEDUJEME ONLINE: Stretnutie Fica a Zelenského sa skončilo. Prezident Ukrajiny priblížil výsledky
Vrásky, nadúvanie a mozgová hmla: Odborníčka odhalila potraviny, ktoré s nimi definitívne zatočia
Stretnutie Fico–Zelenskyj nie je náhoda: „Bude naozaj veľmi dôležité, ak k nemu príde,“ tvrdí odborník
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Nový plán Tesly je fiasko. Elektromobily zmizli, toto má podľa Muska zachrániť budúcnosť
- BMW to myslí naozaj vážne. Už čoskoro spustí sériovu výrobu odpísaného pohonu áut
- Automobilový priemysel čelí obrovskej kríze. Európa robí veľkú chybu, za ktorú môže draho zaplatiť
- Vybabral s Rusmi a tí sa nestihli čudovať. Vojak unikol z obkľúčenia ako z vojenského sci-fi filmu
- Stojí len 8 200 eur. Čínska značka pôsobiaca aj na Slovensku, predstavila elektromobil s novou technológiou
-
- BMW to myslí naozaj vážne. Už čoskoro spustí sériovu výrobu odpísaného pohonu áut
- Vybabral s Rusmi a tí sa nestihli čudovať. Vojak unikol z obkľúčenia ako z vojenského sci-fi filmu
- Volkswagen priznal veľký omyl. Ich elektromobily boli „chladničky na kolesách“, prídu radikálne zmeny
- Nový plán Tesly je fiasko. Elektromobily zmizli, toto má podľa Muska zachrániť budúcnosť
- Stojí len 8 200 eur. Čínska značka pôsobiaca aj na Slovensku, predstavila elektromobil s novou technológiou
-
- Najväčší problém elektromobilov rozpustili ako cukrovú vatu. Vedci ukázali riešenie, ktoré všetko zmení
- EÚ ide po vodičoch. Drastické zmeny pocítia aj Slováci, za toto ti môžu zobrať vodičák (PREHĽAD)
- BMW to myslí naozaj vážne. Už čoskoro spustí sériovu výrobu odpísaného pohonu áut
- Vybabral s Rusmi a tí sa nestihli čudovať. Vojak unikol z obkľúčenia ako z vojenského sci-fi filmu
- Volkswagen priznal veľký omyl. Ich elektromobily boli „chladničky na kolesách“, prídu radikálne zmeny
Fico a Zelenskyj sa stretli v Užhorode. Témou bola energetika aj mier
Oficiálne závery sú vonku. SAV potvrdzuje bezpečné množstvá DNA v dávke
Putin a Si Ťin-pching sa rozprávali o nesmrteľnosti. Chcú sa dožiť 150 rokov, televízia zvuk vypla
Fico to povedal Putinovi jasne: Slovensko má s ruskými energiami jasný plán, spomenul aj USA
Známy podvod opäť terorizuje celé Slovensko. Podvodníci chcú pripraviť ľudí o úspory zákerným spôsobom
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP