Na dnešnej tlačovej konferencii vláda predstavila nové opatrenia v boji proti šíriacemu sa koronavírusu (COVID-19). Od pondelka 30.03.2020 sa budú môcť otvoriť ďalšie prevádzky, ktoré museli byť doteraz zatvorené. Platí však, že bude nutné dodržiavať prísne hygienické opatrenia.

Štát umožní otvoriť očné optiky, stavebniny, záhradníctva, galantérie, stanice STK a EK, advokátske a notárske kancelárie, zberné dvory, kľúčové služby, predajne elektroinštalačného materiálu, farby laky, železiarstva či predajne, servisy výpočtovej techniky a servisy bicyklov. Stále platí, že v obchodných domoch môžu byť otvorené len potraviny, lekárne a drogérie, informovala agentúra SITA.

Premiér Igor Matovič ďalej informoval, že všetky otvorené prevádzky musia zabezpečiť povinnú dezinfekciu rúk alebo rukavice. Odporúča však, aby obchody zabezpečili oboje. Ďalej budú musieť vyriešiť minimálny odstup dvoch metrov v radoch na pokladne a striehnuť musia aj na to, aby sa v jedom okamihu neprekročila koncentrácia jedného nakupujúceho na 25 metrov štvorcových predajnej plochy.

Ako už vieme, obchody budú v nedeľu zatvorené, aby si pracovníci mohli oddýchnuť. Navyše budú tieto dni vyhradené na kompletnú dezinfekciu prevádzok. Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie však môžu byť otvorené aj v nedeľu. Okrem toho štát už skôr odporučil všetkým potravinám, lekárňam a drogériám, aby v čase od 9 do 12 hodiny vyčlenili nákupy pre osoby od 65 rokov.

Na spomenutej tlačovej konferencii sa hovorilo aj monitorovaní, ktoré v posledných dňoch rozdelilo spoločnosť na dve skupiny. Premiér povedal, že toto monitorovanie berú naozaj veľmi vážne, pričom sa zamerajú na všetkých občanov, ktorí sa rozhodli vrátiť na územie Slovenskej republiky. Od vracajúcich sa Slovákov sa totiž budú pýtať telefónne čísla, aby sa vedela lepšie zistiť ich poloha.

Zobraziť celú galériu (0)
SITA/Jana Birošová + Freepik

Od dotknutej osoby sa bude navyše pýtať aj povolenie na získanie dát o polohe. Doteraz boli totiž pod dohľadom hlavne tí, ktorí sa zo zahraničia vrátili pomocou štátu. Vláda si tak pripravuje priestor na to, aby mala pod dohľadom aj ľudí, ktorí sa do vlasti vracajú po vlastnej osi. Štát nakoniec niektoré reštrikcie uvoľnil, no na druhej strane sa snaží celú situáciu monitorovať aj týmto spôsobom.

Je potrebné dodať, že zákon „lex korona“ postupne rozdelil spoločnosť na dve skupiny, pričom tohto problému sa chytili aj opoziční politici. Tí najnovšie vyzvali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby sa v tejto súvislosti obrátila na Ústavný súd SR. O problematike „špehovacieho zákona“ sme sa podrobne venovali v samostatnom článku.

Pozreli sme sa napríklad na to, čo sú to metadáta a na aké účely sa zvyknú používať. Nie je tajomstvom, že práve aj vďaka metadátam sa podarilo vypátrať údajných vrahov novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Okrem toho mnoho ľudí zabúda na to, že o svoje súkromie prichádza už len používaním sociálnych sietí či rôznych aplikácií.

Zobraziť celú galériu (0)
Polícia Slovenskej republiky/Facebook

Facebook napríklad vie o všetkých aplikáciach a weboch, na ktoré si sa prihlásil cez sociálnu sieť. Taktiež vie o tvojich záujmoch, prehľadaní iných webových stránok, o všetkých tvojich fotografiách, videách, statusoch, priateľoch, expriateľoch, žiadostiach o priateľstvo, IP adresách, klikoch na reklamu, komentároch, lajkoch, heslách, správach či transakciách ak využívaš platby cez Facebook.

Toto je len zlomok toho, čo všetko o tebe Facebook vie a s tým čo zaviedla vláda sa to ani nedá porovnať. Zhrnuté a podčiarknuté. Informácie, ku ktorým bude mať Úrad verejného zdravotníctva prístup, sú len „čajovým odvarom“ oproti tomu, čo o nás zbierajú sociálne siete či aplikácie.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú