Google vydal novú verziu svojho prehliadača Chrome koncom júla, kedy priniesol aj riešenie pre kritizovaný problém, pri ktorom mohli weby sledovať, kedy používateľ využíva režim Inkognito. Napriek novým možnostiam však niektoré stránky stále dokážu tento režim odhaliť. Weby teraz využívajú na zistenie tohto režimu dva nové spôsoby, ktoré dokážu rozoznať, kedy má používateľ v Chrome zapnuté súkromné prehliadanie, informuje Neowin.

Odpoveďou Googlu na kontrolovanie režimu Inkognito webovými stránkami bol prednedávnom zákaz kontroly súborového rozhrania FileSystem. Spoločnosť v Chrome vo verzii 76 túto možnosť vypla, no poskytla aj tlačidlo pre jej zapnutie. Google potvrdil, že tento problém v najnovšej verzii prehliadača vyriešil, no weby si našli nové spôsoby, ako kontrolovať súkromné prehliadanie používateľa.

Webové stránky stále odhaľujú režim Inkognito

Ako informuje portál TechDowns, teraz sa napríklad pri návšteve stránky The New York Times a čítaní článku odhalí Inkognito režim a web používateľa požiada o prihlásenie. Stránky predtým tiež žiadali ľudí, aby sa prihlásili do svojho účtu, a pokiaľ sa žiadosť do FileSystem API o zapisovanie priamo na disk používateľa vrátila ako „chyba“, mohli zistiť, že je zapnutý režim Inkognito. To však Google vyriešil zapisovaním dát na pamäť RAM, ktorá ich krátko po použití odstránila.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/The New York Times

Nenechaj si ujsť
Populárne rozšírenia v prehliadačoch Chrome a Firefox zbierali osobné údaje ľudí

Teraz však weby využívajú „Quota Management API“, aby odlíšili zapisovanie do úložiska medzi bežným prehliadaním a tým súkromným. Stránky tiež môžu zistiť rýchlosť zápisu dát a podľa toho určiť, či sú zapisované do RAM pamäte alebo na HDD. Rýchlosť zapisovania dát na RAM je totiž výrazne väčšia.

Aj tento spôsob tak slúži webom k tomu, aby určili, kedy má používateľ zapnutý Inkognito režim. Podobný spôsob detekcie súkromného režimu ponúka aj prideľovaný osobitný úložný priestor pre Inkognito, ktorý Google stanovil na 120 MB, informuje Bleeping Computer.

Na základe toho vytvoril bezpečnostný výskumník Vikas Mishra skript, ktorý odhaľuje veľkosť dočasného súborového úložiska Chromu.

Pokiaľ má 120 MB alebo menej, odhalí používateľa v súkromnom režime. Google však prisľúbil, že sa postará o súkromie používateľov jeho Chromu a odstráni aj budúce problémy so súkromným prehliadaním. V budúcnosti tak môže opraviť aj tieto nedostatky a zablokovať webom sledovanie ľudí v súkromnom režime.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú