So súčasným hitom v podobe aplikácie FaceApp sa nesie bok po boku hromada diskusií o potenciálnom nebezpečenstve, nakoľko zhromažďuje fotografie či osobné údaje. Na povrch však vyplávali informácie o tom, že aj niektoré rozšírenia pre prehliadače Chrome a Firefox o používateľoch zhromažďujú hneď niekoľko citlivých údajov.

Zatiaľ čo aplikáciu FaceApp si možno ešte nepoužil, a tým pádom si viac-menej v bezpečí, rozšírenia vo svojom prehliadači takmer s istotou používaš. Ako informuje portál TechRadar, až 6 veľmi populárnych rozšírení do prehliadačov údajne zhromažďovalo osobné údaje o používateľoch, ktoré následne predávali tretím stranám.

Konkrétne sa jedná o rozšírenia HoverZoom, ktorý dokáže približovať fotografie a videá pomocou myši, SpeakIt!, ktorý prevádza text na reč, SaveFrom, ktorý umožňuje sťahovať multimediálny obsah z rôznych webov, ďalej PanelMeasurement, ktorý zobrazuje prieskumy trhu, či rozšírenia SuperZoom a FairShare, ktorý používateľom zobrazoval prémiový obsah na rôznych weboch úplne zadarmo, píše portál DigitalTrends.

Tieto rozšírenia boli celkovo nainštalované na viac ako 4 miliónoch zariadení. Odborníci zistili, že niektoré z nich začali zbierať údaje o používateľoch okamžite, iné až po niekoľkých dňoch po nainštalovaní. Práve to malo zmiasť bezpečnostných analytikov v Google, ktorí dané rozšírenia preverovali. Teraz sú však už všetky vyššie spomenuté rozšírenia z prehliadačov odstránené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom