Kybernetická bezpečnosť je oblasťou, ktorá má veľký investičný deficit, pretože štáty sa ňou začínajú zaoberať až vtedy, keď sa niečo udeje. Slovensko sa rozhodlo postupovať preventívne. Uviedol to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) v pondelok na medzinárodnej konferencii Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o kybernetickej bezpečnosti a bezpečnosti pri používaní informačno-komunikačných technológií (IKT).
Kybernetická bezpečnosť je podľa Rašiho „životne dôležitá“ pre každého človeka a tiež pre každý štát na svete. Väčšina štátov sa ňou však podľa jeho slov začína seriózne zaoberať až vtedy, keď sa niečo udeje, teda po kybernetických útokoch. „Preto sme sa rozhodli na Slovensku postupovať preventívne.

Chceme, aby náš úrad mal prehľad, ale aj kontrolu nad tým, čo všetko sa v kybernetickej bezpečnosti robí, aby sa k budovaniu kybernetickej bezpečnosti pristupovalo systémovo, aby to robil úplne každý, pretože kybernetická bezpečnosť štátu je tak dobrá, ako kvalitná je tá najslabšia súčasť kybernetickej bezpečnosti,“ priblížil Raši v súvislosti s Národným programom vybudovania kybernetickej bezpečnosti, ktorý by mal byť v objeme 40 miliónov eur.
Raši skonštatoval, že Slovensko čelí kybernetickým útokom takmer na dennej báze, pričom ide o oblasť, v ktorej sa nikdy nedá hovoriť o úplnom bezpečí. „Na druhej strane musíme urobiť všetko pre to, aby sme pri akomkoľvek kybernetickom útoku z ktorejkoľvek časti sveta vedeli, že sme urobili maximum pre to, aby sme ochránili Slovenskú republiku,“ podotkol. Zdôraznil, že táto téma sa týka všetkých. „Všetky dáta sú v súčasnosti uložené v elektronickom formáte,“ dodal.
Konferenciu OBSE, ktorá sa koná v Bratislave, považuje Raši za veľmi dôležitú, najmä z pohľadu zjednotenia postupu v kybernetickej bezpečnosti. „Stretávajú sa tu experti, hovoria o svojich skúsenostiach, hovoria o cieľoch a víziách, kde by sme mali postupovať a takto sa aj koordinuje samotná ochrana v celom priestore Európskej únie,“ poznamenal.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Zatiaľ čo Európa míňa miliardy v USA, Švédi postavili stíhačku s motorom Volvo pre reálnu vojnu

Prvé dojmy Najväčšia filmová udalosť roka dorazila. Avatar ukázal vizuálny extrém, no Cameron sa odmieta poučiť

Máš doma starý a pomalý notebook? 5 jednoduchých a lacných úprav do 100€ mu dá druhý život

Jeden z najlepších filmov 2025 prichádza online aj s dabingom. Ukázal smutný paradox

Energetický prevrat je na dosah: Európsky štát našiel masívne ložisko, je v ňom 43 miliónov ton vzácnej suroviny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMMichal Strnad s majetkom 13,6 miliardy eur: „Chcem vybudovať najväčšiu firmu obranného priemyslu v Európe“

MIMORIADNE: Študent mal plánovať útok na vianočné trhy, bezpečnostné zložky zasahovali
PREMIUMV 17. rokoch začala podnikať, vybudovala firmu s obratom 296 miliónov eur: Ak chceš robiť biznis, musíš sa naučiť žiť s rizikom. Inak to nejde

Transakčná daň končí. Živnostníkov čaká posledná platba

Bratislavská pizzeria sa zaradila medzi TOP európske podniky. Vybrali ju elitní inšpektori
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Zatiaľ čo Európa míňa miliardy v USA, Švédi postavili stíhačku s motorom Volvo pre reálnu vojnu
- Energetický prevrat je na dosah: Európsky štát našiel masívne ložisko, je v ňom 43 miliónov ton vzácnej suroviny
- Výrobcovia sa smejú Slovákom. Do mobilov zabudovali vec, ktorá im zarába miliardy na tvoj úkor
- Ľudia sa nevedia dočkať. Na divákov čaká bitka, akú sme tu nemali celé roky
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
-
- Diesel je mŕtvy. Scania vyvinula prvý 60-tonový kolos 8×4 s ultimátnym pohonom
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
- Hovorí o ňom celý internet. Nový sci-fi seriál rozpútal šialenstvo, ukazuje desivú realitu
- Ľudia sa nevedia dočkať. Na divákov čaká bitka, akú sme tu nemali celé roky
- Na Slovensko mieri nová TV cez anténu. Pokryje 97 % územia a nebude treba žiadny internet
-
- Diesel je mŕtvy. Scania vyvinula prvý 60-tonový kolos 8×4 s ultimátnym pohonom
- Spojenec Slovenska dostal ultimátnu zbraň. „Dračiemu ohňu“ neunikne ani jedna raketa, zasiahne aj mincu
- Zdrvujúca slovenská novinka zbúrala Netflix. Porazila aj hollywoodsky hit za 200 miliónov
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
- Musk po vyše 20 rokov zmenil názor, SpaceX prichádza na akciový trh so šialenou hodnotou
Známa automobilka pochovala elektrické nákladiaky. Smeruje k hybridom a menším elektromobilom
Zlom v EÚ: Spaľovacie motory po roku 2035 nezmiznú. Nový balík umožní ich prežitie
Elon Musk prepisuje dejiny. Výška jeho majetku vyráža dych, vďačí za to jednej veci
Zostrihaný prejav spustil peklo. Trump od BBC žiada likvidačné odškodné
Poliakom došla trpezlivosť. Vyvíjajú štátnu aplikáciu na nahlasovanie podozrivých situácií
Obrovská fraška Muskovej AI. O teroristickom útoku v Sydney používateľom surovo klamala
Tvrdý bankrot a milióny ľudí v neistote. Slávny výrobca vysávačov skrachoval
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMMichal Strnad s majetkom 13,6 miliardy eur: „Chcem vybudovať najväčšiu firmu obranného priemyslu v Európe“

MIMORIADNE: Študent mal plánovať útok na vianočné trhy, bezpečnostné zložky zasahovali
PREMIUMV 17. rokoch začala podnikať, vybudovala firmu s obratom 296 miliónov eur: Ak chceš robiť biznis, musíš sa naučiť žiť s rizikom. Inak to nejde

Transakčná daň končí. Živnostníkov čaká posledná platba


