5G siete sú opäť o výrazný krok bližšie. Medzinárodná organizácia, ktorá zodpovedá za určenie ich špecifikácií dosiahla konečnú dohodu a výrobcovia tak môžu naplno rozbiehať implementáciu určených špecifikácií.

Za finálnym rozhodnutím a určením konečných špecifikácií stojí organizácia 3GPP, ktorá združuje najväčšie spoločnosti z hlavných odvetví zodpovedných za komercializáciu 5G sietí. Z mobilného sektoru tu nájdeme obrovských operátorov, medzi inými AT&T, Deutsche Telecom či Orange. Nechýbajú výrobcovia hardvéru Intel, Qualcomm, Mediatek a ďalší, ale aj spoločnosti ako Samsung, Nokia, Xiaomi či Vivo. Svoje rozhodnutie prezentovala organizácia prostredníctvom tlačovej správy a o téme informujú aj portály Engadget a Živé.sk.

Finalizácia špecifikácií je výrazným krokom k rozbehnutiu implementácie 5G sietí. Jednotliví výrobcovia hardvéru a technológií presne poznajú, aké kritériá sú od nich vyžadované a môžu tak vo vyššej miere rozbehnúť vývoj a testovanie svojich riešení. Samozrejme, kým uvidíme prvú komerčnú 5G sieť, ešte to istý čas potrvá. Prvé komerčné riešenie by sa mohlo objaviť v USA do konca tohto roka.

Sme čoraz bližšie

V oficiálnej správe organizácie 3GPP sa nachádzajú vyjadrenia mnohých predstaviteľov spoločností, ktoré sa zúčastňovali na určení podmienok 5G sietí. Yong Rui z Lenova hovorí o tom, že technológia 5G dokráčala k jednému z kľúčových míľnikov, Hank Kafka z AT&T zas pripomína, že komercializácia novej technológie je bližšie než kedykoľvek predtým. Aj ďalší prízvukujú dôležitosť 5G sietí, ktoré budú mať veľký dopad na rôzne sféry súčasného života.

Aké konkrétne inovácie môžeme očakávať sa dozvieš v našom predchádzajúcom článku. Rozvoj sietí novej generácie sa však odteraz môže naplno rozbehnúť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP