Nedávno médiami prebehla informácia o tom, že  svetlo sveta uzrela prvá implementovateľná špecifikácia 5G sietí. Čo môžeme od novej generácie sietí očakávať a ako ovplyvní náš život?  

Osobne ma vždy pobavia reklamy malomestských internetových poskytovateľov, ktorí už minimálne rok poskytujú „najrýchlejší“ 5G internet. Hoci prvá implementovateľná špecifikácia 5G sietí uzrela svetlo sveta len nedávno, do plnej štandardizácie nás čaká ešte dlhá cesta plná testov a výskumu. Zatiaľ čo títo malomestskí internetoví poskytovatelia spájajú 5G siete s ultrarýchlym internetom, aby sa týmto chabým pokusom dostali pred svoju konkurenciu, 5G siete budú oveľa viac ako len megarýchly internet.

5G je viac ako len rýchly internet

Áno, dátová rýchlosť je základnou vlastnosťou 5G sietí. Dôležitejšie ale je to, čo táto rýchlosť umožní. 5G siete vďaka vysokej prenosovej rýchlosti, lepšiemu pokrytiu a nízkemu oneskoreniu umožnia implementáciu technológií, ktoré kvôli obmedzeniam 4G sietí neboli možné. Medzi tieto technológie patrí predovšetkým rozmach internetu vecí, inteligentné domácnosti, ale hlavne rozvoj inteligentných miest.

Internet vecí v 5G

Internet vecí môžeme považovať za revolučný spôsob, ako oživiť naše domácnosti a vytvoriť tak skutočné inteligentné bývanie. Ide o spôsob, ako budú fyzické zariadenia v domácnosti prepojené prostredníctvom siete, ktorá umožní ich vzájomnú komunikáciu bez obmedzení. Nepôjde len o inteligentné televízie a rôzne iné spotrebiče, ale aj radu senzorov a snímačov, ktoré na základe neustáleho zbierania dát môžu inteligentne nastavovať teplotu, sledovať kvalitu vzduchu a mnoho iného.

Inteligentné mestá

Internet vecí sa stále rozvíja, 5G siete však idú ešte ďalej a ponúknu inteligentné mestá. Čo vlastne inteligentné mestá sú? Je to trochu hmlistý termín, no dá sa povedať, že koncept inteligentných miest je logickým vyvrcholením internetu vecí. Ak zoberieme do úvahy koncept inteligentných domácností a rozprestrieme ho na oveľa väčšie plátno, dostaneme inteligentné mestá.

Zatiaľ čo inteligentné domácnosti budú využívať domáce spotrebiče a senzory, inteligentné mestá využijú rôzne druhy verejných zariadení a infraštruktúry, ktoré budú slúžiť pre zlepšenie života obyvateľov. Technológie inteligentných miest budú schopné reagovať v reálnom čase na každodenné udalosti, vrátane zápch v meste, odpadového hospodárstva, zábavných podujatí, e-demokracie, zásobovania energiou a mnoho iného.

Zobraziť celú galériu (4)
smartcitiesworld.net

Inteligencia na každom kroku

V inteligentnom meste budú napríklad inteligentné automobily schopné komunikovať so smartfónmi chodcov, ako aj semaformi a inými vozidlami, aby dokázali predvídať dopravné podmienky a dokonca sa vyhnúť kolíziám. Vozidlá budú schopné komunikovať s pouličným osvetlením v oblasti, ktorou prechádzajú, takže budú osvetlené iba tie cesty, ktoré sa aktívne používajú, čím sa ušetrí mestská energia a peniaze, pričom vodiči zostanú v bezpečí.

Príkladom môže byť aj parkovací systém, ktorý komunikuje so všetkými hlavnými parkoviskami mesta a zobrazuje informácie o voľných miestach na parkovanie popri hlavných ťahoch. Inteligentné odpadové koše umožnia miestnej odpadovej spoločnosti poskytnúť informácie o tom, kedy majú byť vyprázdnené, zatiaľ čo monitorovanie vzduchu a vody upozorní príslušné úrady na prípadné nebezpečenstvo znečistenia.

Nenechaj si ujsť
Slovensko ako jeden z budúcich lídrov v 5G. Orange dnes predstavil plány, ktoré podporuje aj vláda

Budúcnosť je vzrušujúca!

To všetko sú obrovské objemy dát, ktoré sú zbierané v reálnom čase. Práve preto je potrebná obrovská prenosová rýchlosť a nízke oneskorenie 5G sietí. Povedať ale, že 5G siete sú iba o rýchlom sťahovaní filmov a prehliadaní stránok na webe, je veľmi obmedzené. Nakoniec ukáže len čas, nakoľko budú tieto technológie užitočné a predovšetkým bezpečné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom