Presne v dnešný deň pred 100 rokmi sa stali Slováci a Česi jednotným národom v spoločnej republike, ktorá bola splneným snom miliónov obyvateľov. Tento významný dátum si uctí Slovensko a Česko oslavami a výstavami, ktoré majú oživiť históriu a pripomenúť obom národom, čo stálo za vznikom Československa. Na dnešný deň 100. výročia nezabudol ani najväčší internetový vyhľadávač, Google, ktorý si ho uctil novým logom na svojej hlavnej stránke.

Vznik prvej Československej republiky bol výsledkom udalostí, ktoré vyvrcholili 28. októbra 1918 Martinskou deklaráciou. Pri príležitosti tohto významného dňa sa Slovensko rozhodlo zaviesť aj jednorázový štátny sviatok, ktorý pripadá na 30. október 2018. Skutočné výročie vzniku spoločného štátu je však práve dnes. Spolu so Slovákmi a Čechmi si ho pripomína aj Google s novým logom Pražského a Bratislavského hradu.

Na výročie ČSR si spomenul aj Google

Toto výstižné logo pritom nepochádza z dielne žiadneho slovenského či českého dizajnéra a navrhla ho animátorka Cynthia Cheng zo San Francisca. Google si tak týmto spôsobom uctil dnešný deň, ktorý sa navždy zapísal do histórie Česka a Slovenska. Spolu s týmto logom však vyhľadávač odkazuje aj na mnohé akcie, ktoré sa pri príležitosti 100. výročia konajú. Na svojej platforme Google Arts & Culture spoločnosť zverejnila online výstavu o vzniku a rozvoji Československa.

 

Nenechaj si ujsť
Mobilný Google Chrome mení minimálne požiadavky, ktoré ovplyvnia 32 miliónov zariadení

Google opäť ukázal, že mu záleží na významných udalostiach aj u nás. Doteraz sme sa však mohli stretnúť s viacerými zmenami loga tohto vyhľadávača, ktorý si už na svojej stránke pripomenul viacero dôležitých dní. Poprvýkrát sa však jedinečné logo objavilo na Slovensku v roku 2008 pri príležitosti výročia narodenia Ľudovíta Štúra.

Neskôr v roku 2014 zdobilo web logo, ktoré pripomínalo 25. výročie Nežnej revolúcie. Aj dnešok je tak dôvodom, prečo Google zmenil svoje logo. Tento kľúčový deň v spoločnej histórii Česka a Slovenska si budeme pripomínať aj na špeciálnych poštových známkach či jedinečných pamätných minciach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom