Výrobcovia smartfónov v priebehu minulého roka poriadne pritvrdili a predstavili mnohé fantastické kúsky, ktoré ponúkajú doteraz nevídané vlastnosti. Tie najlepšie technológie si však mohlo odniesť iba zopár vlajkových lodí, ktoré skutočne patria medzi tie najlepšie z najlepších. Vďaka svojim možnostiam a výbave sa tieto vybrané smartfóny z rôznych kútov sveta nestratia medzi konkurenciou ani v blízkej budúcnosti.

Rok 2018 je už zopár dní za nami a mnohí milovníci smartfónov môžu zhodnotiť, že máme za sebou kontroverzný rok plný skvelých noviniek, ktoré však stále nie sú dokonalé a úprimne povedané, nebudú nimi ani ich nástupcovia. Každý má spomedzi všetkých minuloročných modelov svojho favorita, no na scéne je ešte zopár kúskov, ktoré rozhodne stoja za to.

Výrobcovia sa im snažili vnuknúť mnohé inovácie, ktorými opäť raz predčili minulú generáciu. Hoci sa už o pár týždňov začne ďalšia sezóna predstavovania nových smartfónov, za svoje špecifikácie sa nebudú musieť v budúcnosti hanbiť ani tieto najlepšie modely z minulého roka.

OnePlus 6T

OnePlus to v prvej polovici minulého roka rozbalilo svojim OnePlus 6, ktoré bolo vybavené tak ako sa na správnu vlajkovú loď patrí. Neskôr ho na sklonku roka nahradil jeho nástupca, OnePlus 6T, ktorý dotiahol skvelé špecifikácie svojho predchodcu ešte ďalej. Výkon procesora Snapdragon 845 vystačí aj na tie najnáročnejšie úlohy ešte dlhý čas.

Do kariet mu nahráva aj plynulý a optimalizovaný systém. Nie nadarmo sa tomuto kúsku hovorí aj „zabijak vlajkových lodí“, ktorý dokázal konkurencii poriadne zavariť už za cenu 549 €. Pravdaže, chýba mu zopár fičúr, no napriek tomu ide o jeden z najlepších smartfónov uplynulého roka.

Kúpiť OnePlus 6T lacnejšie ako v oficiálnom obchode
Bezpečný nákup cez FonTech Shop

Samsung Galaxy Note 9

Svoje umenie vytvoriť prvotriedny biznis smartfón s tou najlepšou výbavou prezentoval v auguste minulého roka aj Samsung. Kórejský gigant ukázal nový Galaxy Note 9, ktorý ponúka ešte dokonalejší dizajn, spolu s výkonnejšími vnútornosťami. Vylepšení sa dočkalo aj ikonické pero S Pen, ktoré je pre mnohých dôvodom na to, aby si smartfón z radu Galaxy Note kúpili.

Prémiové možnosti tak dajú každému majiteľovi aj v tomto roku pocítiť, že drží v rukách jeden z najlepších modelov na trhu. Vytknúť mu mnohí môžu azda len vysokú cenu takmer 1 000 € v základe, no v tomto smere nebol Galaxy Note 9 jediným smartfónom, ktorý mieril tak vysoko.

Huawei P20 Pro

Do kategórie vlajkových smartfónov prispel v apríli minulého roka svojim modelom P20 Pro aj Huawei, ktorý sa mohol podľa oficiálnych testov DxOMark pýšiť, že vyrobil stále najlepší fotomobil na trhu. Presne tak. Toto zariadenie prinieslo zostavu až 3 hlavných fotoaparátov, na ktorých pracovala aj spoločnosť Leica.

Nenechaj si ujsť
Toto sú smartfóny roku 2018 s najvyšším žiarením. Mali by sme sa ich báť?

Vo výsledku sú jeho fotografie skutočne jednými z najkvalitnejších, aké dnes môžeme smartfónom zachytiť. K tomu sa pridáva aj skvelý výkon, ktorým ale procesor Kirin 970 za konkurenciou mierne zaostával. To však nemení nič na fakte, že toho zvládne veľa aj v ďalších mesiacoch, a to už za cenu od 549 €.

Huawei Mate 20 Pro

Čínsky Huawei nevynechal príležitosť ukázať svoju ďalšiu vlajkovú loď ani na jeseň roku 2018, kedy na svet priviedol nový Mate 20 Pro. Do jeho útrob pritom zakomponoval novú generáciu procesora Kirin 980, ktorý je vyrobený 7 nm výrobným procesom. Trojicu fotoaparátov dotiahol na ešte vyššiu úroveň, pričom znova nechýbala kooperácia so spoločnosťou Leica.

V tomto kúsku sa zároveň ocitlo 3D rozpoznávanie tváre, ktoré chce konkurovať Face ID od Apple. Huawei tak stvoril ďalší smartfón, ktorý sa bude medzi tie najlepšie vlajkové lode radiť ešte dlhý čas. Pokiaľ by oň mal niekto záujem, musí si však pripraviť takmer 1 000 €.

Xiaomi Mi 8

Siedmy rok na smartfónovej scéne oslávilo predstavením modelu Mi 8 aj Xiaomi, ktoré si týmto kúskom získalo srdcia ešte väčšieho počtu zákazníkov. Xiaomi Mi 8 je totiž dokonalým príkladom toho, že veľa muziky môže ponúknuť aj model za menej peňazí.

Hoci sú na Slovensku jeho ceny o poznanie vyššie ako v domácej Číne, stále svojim pomerom cena/výkon prekonáva veľkú časť konkurencie. Výrobca to navyše vyšperkoval elegantným dizajnom, ktorý v sebe skrýva naozaj veľký potenciál, aký používatelia naplno využijú aj v roku 2019. Raz darmo, aj Mi 8-ka stále patrí medzi to najlepšie na trhu.

Kúpiť Xiaomi Mi8 6 + 64 GB Global len za 320 €
Bezpečný nákup cez FonTech Shop

Pocophone F1

Prekonať všetkých neprajníkov však prišlo Xiaomi aj pomocou dostupného modelu Pocophone F1, ktorý sa zrodil ako lacný smartfón s prémiovým hardvérom. Pri pohľade na cenovku by mu totiž takmer nikto netipoval, že v sebe ukrýva výkonný procesor Snapdragon 845 a 6 GB alebo až 8 GB operačnej RAM pamäte.

Nenechaj si ujsť
Ľudia chcú čoraz viac len prémiové smartfóny. S týmto javom však prichádza jedna negatívna vlastnosť pre výrobcov

Isteže, výrobca musel niekde šetriť, čo sa odrazilo na použitých materiáloch, ktoré sú však spracované na výbornú. Pocophone F1 je teda ideálnym smartfónom pre každého, kto chce mať v rukách poriadny výkon, no nechce zaň minúť viac ako 350 €. Vo svojej cenovej kategórii tak bude dominovať ešte poriadne dlho.

Kúpiť Xiaomi Pocophone F1 len za 259 €
Bezpečný nákup cez FonTech Shop

iPhone XS/ XS Max

Hoci mnohí Applu vyčítajú, že tento rok nepriniesol na svet iPhony s významnými vylepšeniami, stále platí známa fráza: „Toto je najlepší iPhone, aký sme kedy vyrobili“. V tomto duchu sa totiž nesie aj najnovšia generácia smartfónov z Cupertina, ktoré medzi ostatnými dominujú výkonom vďaka 7 nm procesoru A12 Bionic, ale aj luxusnými materiálmi a inými vlastnosťami.

Daňou za takéto zariadenie je však cena, pri ktorej ani tento rok Apple „nesklamal“ a pri najdrahšom iPhone ju zdvihol na vyše 1 600 €. Kto si však takýto smartfón kúpi, môže rozhodne počítať s tým, že mu po mnohých stránkach vyhovie na viac ako len najbližších 12 mesiacov.

iPhone XR

Nie najlepším iPhonom, ale najmä tým dostupnejším mal byť nový iPhone XR, ktorého cieľom je zaujať menej náročných zákazníkov. V jeho prípade Apple okresal výbavu o pár prvkov, no silný základ ostal. Ani tomuto smartfónu tak nechýba aktuálne najvýkonnejší procesor na trhu, prémiové prevedenie a skvelý fotoaparát.

Veľkosťou iPhone XR zapadá medzi klasický iPhone XS a veľký iPhone XS Max, pričom si z nich zobral aj viacero špičkových vlastností. Pokiaľ teda niekto nemá chuť obetovať za najnovší iPhone viac ako 1 100 €, môže siahnuť po novom modeli XR, ktorý ponúka rovnaký potenciál v pestrejších farbách, no je o 280 € lacnejší ako iPhone XS v základe.

Google Pixel 3/ Pixel 3 XL

Skvelú prácu odviedol v minulom roku aj Google, ktorý vylepšil dizajnovú stránku svojich posledných vlajkových lodí, pridal im modernú výbavu, no stále sa drží jediného hlavného fotoaparátu. To však vôbec nevadí, pretože si to kompenzuje unikátnym softvérom, ktorý dokáže vyprodukovať jedne z najlepších fotografií medzi smartfónmi.

Nenechaj si ujsť
TOP 20 Android výrobcov, ktorí najviac aktualizujú svoje smartfóny

Navyše sa nový Google Pixel 3 a Pixel 3 XL môžu aj v najbližších rokoch pýšiť skvelou podporou, ktorá nenechá používateľa bez najnovšieho Androidu. Prvotné problémy boli napravené a táto dvojica je pripravená slúžiť svojmu majiteľovi ešte dlhú dobu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom