Pred 9 rokmi zlodej v Česku odcudzil MacBook, no majiteľ ho vypátral, odfotil nových používateľov a zverejnil fotky na webe. Karta sa neskôr obrátila. Poškodený majiteľ nakoniec skončil na súde za spôsobenie „psychickej ujmy“. Obžalovaný musí ľuďom, ktorí používali jeho kradnutý notebook, zaplatiť odškodné a navyše aj súdne poplatky. Peniaze teraz zháňa pomocou zbierky, informuje Lupa.cz.

Lukáš Kuzmiak, expert na bezpečnosť sietí, sa stal v roku 2011 obeťou zlodeja, ktorý mu odcudzil MacBook pri vlámaní do jeho bytu a neskôr ho predal na ulici. Notebook bol následne predaný ďalej, no nový majiteľ sa z neho dlho netešil.

Skutočný majiteľ totiž do notebooku pomocou vzdialeného prístupu nainštaloval softvér, ktorým vytvoril fotografie používateľov a neskôr ich zdieľal aj na internete. Taktiež sa mu podarilo zistiť, aké stránky navštevujú. Detailne sme o tomto prípade informovali pred rokom aj v našom samostatnom článku.

Okradnutý majiteľ notebooku musí zaplatiť odškodné

Pred súdom nakoniec neskončil zlodej notebooku, ale poškodený majiteľ. Ten bol obvinený z toho, že zverejnením fotografií ľudí, ktorí tento kradnutý notebook používali, spôsobil „psychickú ujmu“ a žiadali odškodné. Súd rozhodol v ich prospech.

Celý prípad sa ťahá už roky a o jednom z obvinení rozhodol súd len v tomto roku. Za zverejnenie fotiek a súdne poplatky musí celkovo zaplatiť sumu vo výške zhruba 135 000 Kč (cca 5125 €), pričom až 86 400 Kč (cca 3280 €) z tejto čiastky tvorí odškodné za „psychickú ujmu“.

Obžaloba však pôvodne žiadala odškodné až 446 000 Kč, čo je zhruba 17 000 €. Obeť krádeže tak na súde obišla s miernejším rozsudkom, no napriek tomu ide o slušnú sumu peňazí. Teraz žiada ľudí o pomoc finančnou zbierkou na serveri HitHit. Cieľom je vyzbierať sumu 161 337 Kč (cca 6125 €), ktorá má pokryť odškodné so súdnymi poplatkami a províziu za prevádzkovanie servera.

Do konca zbierky ostáva už len zhruba 1 deň a doteraz sa podarilo vyzbierať celkovú sumu 134 421 Kč, čo je vyše 5100 €. Do zbierky sa zapojilo v čase písania článku 253 ľudí. Lukáš Kuzmiak taktiež plánuje neskôr zverejnil detaily zo súdu, vrátane súdneho rozhodnutia.

Polícia pôvodného zlodeja nevypátrala, jediným potrestaným je stále skutočný majiteľ zariadenia

MacBook už deň po krádeži skončil v rukách nového majiteľa, ktorý ho kúpil za výhodnú cenu na autobusovej zastávke. Notebook bol v tom čase 2 roky starý a predal sa len za 4800 Kč, hoci jeho trhová cena bola niekoľkonásobne vyššia.

Aj keď bolo zariadenie zaheslované, ochranu sa podarilo prelomiť. Spolu s notebookom však zlodej predával aj fotoaparát, ktorý taktiež zmizol z Lukášovho bytu. MacBook potom putoval k ďalšiemu kupcovi, ktorý ho dostal za 11 000 Kč. Nový používateľ využíval notebook bez problémov naďalej a neuvedomil si, že ide o kradnutú techniku a že ho môže pôvodný majiteľ sledovať.

Noví užívatelia notebooku mali vedieť, že kupovali zariadenie pochádzajúce z trestnej činnosti,uviedol okradnutý Lukáš Kuzmiak na serveri HitHit. Celý prípad si získal veľkú pozornosť až po medializácii, polícia ho nedokázala vyriešiť, pôvodný zlodej notebooku sa nenašiel a prípad krádeže bol odložený. Celý prípad Lukáš detailne popísal aj v nedávno zverejnenom videu.

Týmto chce teda dokázať, že sa oplatí bojovať za spravodlivosť a hoci má zaplatiť nemalé odškodné, podarilo sa mu výrazne znížil pôvodnú výšku odškodného. Druhá žaloba zatiaľ čaká na rozsudok a momentálne je Lukáš jediným potrestaným v celom tomto kurióznom prípade.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom