Lukáš Kuzmiak už od leta 2011 navštevuje súdy v Prahe, kde paradoxne nie je ako žalobca, ale obžalovaný. Po tom, ako zverejnil fotografie ľudí, ktorí využívali jeho osobný notebook musí čeliť súdnym ťahaniciam za údajnú psychickú ujmu, ktorú týmto konaním spôsobil – píše český portál novinky.cz.

Celý príbeh začal pred viac ako šiestimi rokmi, keď neznámy páchateľ vykradol byt v Prahe, kde odcudzil MacBook Kuzmiaka. Nakoľko patrí medzi zdatnejších používateľov, tak sa mu prostredníctvom vzdialeného prístupu podarilo nainštalovať softvér, vďaka ktorému sa mu podarilo získať fotografie ľudí, ktorí notebook využívali a rovnako tak aj stránky, ktoré vo voľnom čase navštevovali. To sa mu ale nakoniec stalo osudným – dodáva český portál.

Vzal spravodlivosť do vlastných rúk

Následne tieto informácie predniesol miestnemu policajnému oddeleniu, ktoré ale viac nekonalo ako konalo a ako čas plynul, rozhodol sa vziať spravodlivosť do svojich rúk. Založil si blog, kde sa o celej situácii rozrozprával a zverejnil aj fotografie ľudí, ktorí v tú dobu jeho notebook používali. Podľa slov Kuzmiaka sa však k blogu mohol dostať len ten, kto mal naň priamy odkaz. Postupne sa však odkaz na web dostal aj k médiám, vďaka ktorým sa jedna žena na zverejnených fotografiách spoznala.

Pixabay

Následne sa z obete stal obžalovaný, nakoľko spomínaná žena a jej syn podali žalobu, podľa ktorej im tieto zverejnené informácie spôsobili psychickú ujmu. Okresný súd v Prahe 1 uznal v roku 2016 žalobu ako dôvodnú, pričom musel poškodeným zaplatiť 170 000 českých korún, pričom táto suma bola znížená na približne 103 000 vo februári v tomto roku – píšu TVNoviny.

Až absurdne však pôsobí suma za súdne trovy, ktoré boli vyčíslené na takmer 600 000 korún. Kuzmiak tak mal zaplatiť bezmála 700 000 českých korún. Proti tomuto rozhodnutiu sa samozrejme odvolal a celý proces sa presunie na pražský mestský súd, kde ešte stále existuje možnosť, že sa celá vec rozhodne prívetivejšie.

Správne alebo nie?

Celý problém spočíva v tom, že daná rodina notebook neukradla, ale jeden z jej členov ho kúpil od spolužiaka. No ani on nebol spomínaným zlodejom, nakoľko aj on ho kúpil od inej osoby niekde na ulici. To, že sa v notebooku nachádzali osobné veci cudzieho človeka nepovažovali za dôležité a rodine ani nenapadlo, že by predmetná vec mohla pochádzať z trestnej činnosti.

Zverejnené fotografie tak patrili nič netušiacim ľuďom, ktorí s krádežou nemali priamo nič spoločné. A hoci nemajú právo na to, aby využívali ukradnutý cudzí majetok, tak v nevýhode je práve Kuzmiak. O to viac po tom, čo do platnosti vstúpili GDPR pravidlá, ktoré ešte viac sprísňujú právo na ochranu osobných údajov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú