Digitálna doba so sebou prináša mnohé zmeny aj v automobilovom priemysle. Tou pozitívnou sú takzvané OTA (Over-the-Air) aktualizácie, vďaka ktorým už zákazník nemusí navštevovať servis a všetko sa deje na diaľku cez mobilnú sieť. Svoju prvú OTA aktualizáciu už o pár dní zavedie aj Volkswagen, informuje automobilka na svojom webe.

S OTA aktualizáciami v automobilovom segmente prišla ako prvá Tesla, ktorá vďaka pravidelným softvérovým vylepšeniam dokázala zlepšovať svoje autá po výkonnostnej, ale aj jazdeckej stránke aj niekoľko rokov po tom, čo si ich zákazník kúpil, a to všetko bez nutnosti navštíviť servis.

NEPREHLIADNI
Keď je Tesla Apple elektromobility, Volkswagen bude Samsungom (komentár)

Podobnú filozofiu teraz zavádza aj Volkswagen, ktorý bude pravidelne dávkovať aktualizácie pre svoje nové elektromobily z rodiny ID. Úplne prvým modelom, ktorý dostane aktualizáciu na najnovšiu verziu systému ID.Software2.3, je ID.3. Presnejšie tie kusy, ktoré sa predali ako prvé a ich majitelia sú členmi takzvaného „First Movers Clubu“.

VW

Softvérová aktualizácia by im mala začať chodiť už tento mesiac a VW ňou zlepší výkon, komfort a tiež pridá nové funkcie. Neskôr budú nasledovať aj ostatné modely z rodiny ID, čiže všetky ostatné ID.3, ďalej model ID.4 a tiež športový ID.4 GTX. Nemecká automobilka bude svoje autá takýmto spôsobom aktualizovať a vylepšovať každých 12 týždňov.

Možnosť aktualizovať až 35 riadiacich jednotiek v aute

Vďaka tomu, že infotainment je prepojený s viacerými riadiacimi jednotkami, je možné pomocou OTA aktualizácií vylepšiť aj samotné riadiace jednotky. V súčasnosti platforma umožňuje aktualizáciu až 35 z nich.

Koncept budúcej série elektromobilov Volkswagen ID. / Zdroj: VW

Prvý softvérový update vylepší napríklad funkcie ID.Light, optimalizuje okolité „videnie“ auta a pridá viacero možností dizajnových úprav infotainmentu. Vďaka pravidelným aktualizáciám na diaľku bude navyše automobilka schopná dynamicky reagovať na požiadavky zákazníkov.

V budúcnosti navyše plánuje prejsť na nový biznis model. Každý elektromobil príde iba v jednej hardvérovej konfigurácii a zákazník si bude môcť odomykať jeho funkcie skrz spomínané OTA aktualizácie.

Napríklad, zákazník si kúpi úplne základný model elektromobilu (hardvérovo totožný s najvyššou možnou konfiguráciou) s najnižším dojazdom, no ak počas týždňov používania zistí, že mu daný dojazd nestačí, jednoducho si zaplatí a cez aktualizáciu mu automobilka dojazd navýši.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom