Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA v rámci programu NIAC (Pokročilé inovatívne koncepty NASA) rozdáva ďalšie milióny amerických dolárov, ktoré poputujú hneď do niekoľkých, potenciálne revolučných vesmírnych projektov.

Do vesmíru sa má dostať nielen farmaceutický priemysel, ale tiež vylepšená planetárna obrana pred asteroidmi či dokonca jadrový pohon EmberCore, informuje Interesting Engineering.

Observatórium na Mesiaci je nevyhnutné

V rámci programu NIAC v druhej fáze NASA udeľuje každému zo šiestich projektov financie vo výške 600 000 amerických dolárov v priebehu ďalších dvoch rokov.

Počas tohto obdobia budú firmy a laboratóriá zodpovedné za tieto projekty pokračovať v podrobnejšom výskume a vývoji, pričom už v prvej fáze dostali podporu na úrovni 175 000 dolárov.

V prvej fáze bola podpora udelená štrnástim projektom a do druhej fázy NASA vybrala najlepších šesť, pričom je medzi nimi aj inovatívne rádiové observatórium na Mesiaci. Tento nízkofrekvenčný rádioteleskop má byť vybudovaný priamo na povrchu Mesiaca a bude pozostávať zo 100 000 dipólových antén rozmiestnených na ploche o veľkosti 200 km2, vysvetľuje NASA.

Ronald Polidan/NASA

Nie všetky financované projekty sa však nutne týkajú vesmíru a ostatných vesmírnych telies, čo dokazuje aj financovanie projektu AAM (Pokročilá vzdušná mobilita) z MIT (Massachusettský inštitút techniky), ktorého cieľom je vyvinúť pohon pre malé drony, ktorý ich dokáže poháňať aj bez použitia pohyblivých častí, ako sú napríklad vrtule. Podobným systémom sa zaoberá aj startup Undefined Technologies.

Nie je jediným

NASA v roku 2021 podporila aj ďalší projekt rádioteleskopu na Mesiaci, ktorý má byť vybudovaný v kráteri pomocou špeciálnych robotických systémov a operovať na ultra-vysokej vlnovej dĺžke. Projekt navrhuje použiť plochu s priemerom 1 km v kráteri s priemerom od 3 do 5 km s vhodným pomerom priemeru k hĺbke, vďaka čomu by vytvoril sférický reflektor signálu.

Špičkový jadrový pohon

Vo financovaných projektoch sa vyskytol aj rádioizotopový elektrický pohon EmberCore, za ktorým stojí Ultra Secure Nuclear Corporation (USNC-Tech) a má umožniť sonde alebo kozmickej lodi dosiahnuť rýchlosť 50 až 100 km/s. Pre porovnanie, sonda Voyager 1 letí rýchlosťou 17 km/s a aj to vďaka niekoľkým gravitačným asistenciám.

USNC

NASA konkrétne financuje misiu Nyx, ktoré má pomocou EmberCore dokázať veľmi rýchlo navštíviť vzdialené telesá dosahujúce vysokú rýchlosť. Počíta sa aj s navštívením objektov pochádzajúcich z medzihviezdneho priestoru, ako je napríklad záhadný ʻOumuamua, vysvetľuje USNC-Tech na svojej webovej stránke.

NASA okrem toho financuje aj projekt astrofarmaceutického priemyslu, ktorého cieľom je vyrábať pomocou špeciálnych baktérií vo vesmíre lieky na objednávku.

Druhá fáza má overiť, či je táto technológia použiteľná aj pre astronautov, pričom sa majú autori tohto výskumu zaoberať aj jeho zužitkovaním na Marse, ktorý je príliš ďaleko na to, aby naň dorazili potrebné lieky zo Zeme včas.

Už tradične je naďalej podporovaná aj planetárna obrana, ktorej ostrý test NASA vykonala len pred niekoľkými mesiacmi. V druhej fáze NIAC investuje do projektu, ktorého cieľom je overenie alternatívnej možnosti ochrany Zeme pred asteroidmi. Miesto ich odklonenia má ísť o náraz a rozbitie blížiaceho sa objektu, vďaka čomu zhorí oveľa väčšia časť v atmosfére, píše NASA.

Darmindra Arumugam/NASA

Posledným z podporovaných projektov je kvantový Rydbergov radar schopný skenovať planetárny povrch, jeho topografiu a dokonca aj vegetáciu, informuje JPL. Vďaka tejto technológii má dôjsť k zlepšeniu vedeckého pozorovania povrchu Zeme a ďalších planét, pričom má potenciál pomôcť aj v monitorovaní klimatických zmien.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú