Startup Undefined Technologies odskúšal nový prototyp dronu, ktorý využíva miesto klasického vrtuľového pohonu iónový pohon, informuje NewAtlas. Firma sľubuje veľké zmeny a výhody, prototypy však zatiaľ sklamali a na papieri poriadne zaostávajú za vrtuľovou „klasikou“.

Majú nádej na prerazenie na trhu?

Sľubujú tichý a bezemisný chod

Iónový pohon nie je vo všeobecnosti žiadnou novinkou, avšak v bežnom živote sa s ním prakticky nikdy nestretneš. Vo veľkom ho využívajú len satelity, pre ktoré sa jedná o jednu z najefektívnejších foriem pohonu. Používajú ich napríklad aj družice konštelácie Starlink, ktorá poskytuje internetové pripojenie na všetkých kontinentoch.

Iónový pohon nepotrebuje zmes palív, ale len elektrickú energiu a jednu palivovú látku v podobe neutrálneho plynu, ktorý zionizuje a vytvorí kladne nabité mračno iónov. To je následne urýchlené Coulombovou silou pozdĺž elektrického poľa, pričom opúšťa pohon veľmi vysokou rýchlosťou. Čím vyššou rýchlosťou opúšťa hmota zariadenie, tým efektívnejší proces je a tým väčšiu zmenu rýchlosti je možné vytvoriť z určitého množstva paliva.

Experimentálny dron Silent Ventus od Undefined Technologies si dokonca ani nenesie vlastný plyn. Namiesto toho využíva zemskú atmosféru. Tá síce nie je veľmi efektívna, avšak umožní zariadeniu udržať sa vo vzduchu.

Zaujímavý projekt

Dron Silent Ventus sa na konvenčné drony nepodobá a pozostáva z dvoch vrstiev elektród, medzi ktorými vzniká veľmi vysoké napätie ionizujúce kyslík a dusík v atmosfére. Dron na videu skutočne úspešne letí a startup žiada financie pre výrobu dronov, ktoré majú zvládnuť 15-minútové lety a dosiahnuť hlučnosť len do 70 dB, vysvetľuje Undefined Technology v tlačovej správe.

Drony spoločnosti Undefined Technology na iónový pohon

Klasické drony pritom produkujú od 70 do 80 decibelov, v prípade väčších a výkonnejších aj to oveľa viac. Je ale otázne, či toto zníženie hluku stojí za všetky tie nevýhody, ktoré iónový pohon pri dronoch prináša. Po prvé je to samotná efektivita, keďže takéto elektródy majú oveľa vyššiu spotrebu energie, ako štyri malé elektromory konvenčných dronov (alebo viac pri väčších dronoch).

To má za následok dve veci – jednou možnosťou je skrátenie dĺžky letu. Sľúbených 15 minút znie otázne, keďže zatiaľ firma ukázala len približne minútové lety (podľa DroneLife startup tvrdí, že najdlhší trval viac ako 4 minúty) a tieto prototypy pozostávali z extrémne krehkej konštrukcie, bez vonkajších panelov, bez nákladu a bez fotovoltaických panelov, ktoré majú let predĺžiť. Táto všetka dodatočná váha spôsobí, že malý ťah vyvinutý iónový pohonom nemusí stačiť ani len na to, aby sa zariadenie odlepilo od zeme.

Druhou možnosťou je vybavenia dronu väčšou alebo výkonnejšou batériou. Väčšiu batériu je možné použiť už dnes, avšak akumulátory sú veľmi ťažké a firma by musela zväčšiť celý dron. Výkonnejšie batérie sú zatiaľ hudbou budúcnosti a spoliehať sa na ich príchod a na to, že budú pre takéto drony stačiť, je riskantné.

Svet potrebuje inovátorov a vynálezcov a aj keď iónový pohon v dronoch nepôsobí práve sľubne, experimenty sú vždy dobré a prínosné. Uplatnenie takejto technológie na Zemi je nepravdepodobné, avšak nie je vylúčené a možno startup nakoniec príde na niečo, čo skutočne zahanbí aj klasické vrtuľové drony.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú