Spoločnosť Rolls-Royce, známa najmä svojimi leteckými technológiami, turbínovými motormi a luxusnými autami, ohlásila vývoj malého jadrového reaktora, ktorý má pomôcť s vesmírnym cestovaním a budovaním základní na povrchu Mesiaca, informuje portál Techspot. Preteky o jadrovú energiu vo vesmíre odštartovali a Rolls-Royce má poriadny náskok.

Dohodli sa s vesmírnou agentúrou

Špeciálny reaktor, ktorý spoločnosť nazvala Micro-Reactor, bude konštruovaný tak, aby prežil aj náročné podmienky vesmírneho cestovania. Urán sa má nachádzať pod niekoľkými vrstvami ochranných obalov, pričom má ísť o najdôležitejší produkt vesmírnej divízie spoločnosti Rolls-Royce. Nemá však byť použitý len na cestovanie, ale tiež žitie na iných vesmírnych telesách.

Reaktory Rolls-Royce majú totiž fungovať napríklad aj ako elektrárne pre budúce základne či kolónie na povrchu Mesiaca alebo dokonca Marsu. Spoločnosť zverejnila aj snímku, ktorá znázorňuje potenciálny vzhľad takéhoto štiepneho reaktora, avšak zatiaľ sa jedná len o predbežný návrh a na štúdii spolupracuje s vesmírnou agentúrou Spojeného kráľovstva. Na finálnu verziu si ešte počkáme.

Jadrová energia sa síce vo vesmíre používa takmer odjakživa, avšak nie vo forme úmyselného štiepenia, skôr len vo forme pasívnych systémov a termoelektrických generátorov, píše SPACE. Problémom skutočných štiepnych reaktorov je ich hmotnosť, čo čiastočne riešia moderné technológie a zároveň revolučné rakety, ako je napríklad Starship s kapacitou nad 100 ton aj v prípade, že majú oba stupne pristávať.

Nielen pre vesmír

Spoločnosť Rolls-Royce vyvíja reaktory nielen pre vesmírne použitie, ale dokonca aj pre použitie na Zemi. Konkrétne sa zaoberá menšími modulárnymi reaktormi, ktoré majú pomôcť s riešením klimatickej krízy tým, že sprístupnia čistú energie za oveľa nižšiu cenu a s omnoho vyššou stavebnou flexibilitou.

Uľahčia stavbu základní

Vesmírnej doprave môžu takéto reaktory pomôcť predovšetkým v spojení s iónovým pohonom. Ten prevažne využívajú satelity, prípadne nová vesmírna stanica Číny alebo pripravovaná stanica Gateway, ktorú chcú USA v spolupráci s ďalšími krajiny umiestniť na obežnú dráhu okolo Mesiaca. Iónový pohon ale využíva elektrickú energiu a pre odomknutie jeho skutočného potenciálu jej potrebuje skutočne veľa.

NASA

Nosiť so sebou veľké solárne panely je pre takéto pohony nepraktické, keďže sú počas zrýchľovania, kedy je elektrická energia spotrebúvaná najviac, dynamicky namáhané. Vyriešiť to môžu práve štiepne reaktory, ktoré sú síce ťažké, avšak po dostatočnej miniaturizácii dokážu poháňať výkonné iónové pohony, ktoré sú schopné skrátiť cestu na Mars na len pár desiatok dní.

S dodávaním elektrickej energie môžu takéto reaktory pomôcť následne aj na Mesiaci či Marse, keďže sú kompaktnejšie a nie je nutné nimi pokrývať veľkú plochu. Na Marse sa tak môžu budúci astronauti zbaviť potreby pravidelne čistiť fotovoltické panely, ktoré časom zapadajú prachom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP