Do ponuky Netflixu nedávno pribudol nenápadný španielsky horor The Platform, ktorý vďaka originálnemu a do veľkej miery tiež šokujúcemu námetu okamžite vzbudil vlnu diváckeho záujmu. Na Slovensku mu v rámci sledovanosti streamovacej služby patrí prvá priečka.

Reč je o sci-fi horore The Platform, ktorý sa odohráva v temnej väznici. V nej sa o prídel jedla stará špeciálna platorma, ktorá väzňom rozdáva jedlo. Prídely sa začínajú na najvyššej úrovni a postupne pokračujú na nižšie poschodia, na ktorých majú väzni k dispozícii čoraz menej jedla.

Systém je síce nastavený férovo a teoreticky ponúka dosť jedla pre všetkých, nenažraní obyvatelia vrchných poschodí sa ale starajú len o vlastné plné žalúdky. Vo väznici sa však schyľuje ku krvavej revolúcii.

Režisérsky debut španielskeho režiséra Galdera Gaztelu-Urrutia mal premiéru počas filmového festivalu v Toronte v septembri minulého roka a hneď si z neho odniesol prestížne ocenenie People’s Choice Award. Práva na jeho vysielanie následne neodkúpil nikto iný ako Netflix, ktorý ho do svojej ponuky zaradil len pred pár dňami.

Film nastavuje zrkadlo spoločnosti a zároveň v šokujúcej podobe zobrazuje ľudskú nenásytnosť, zákernosť a sebeckosť. Trailer sľubuje dynamickú atmosféru i kopec krvavých scén, pri ktorých budú citlivejšie povahy neraz nútené odvrátiť zrak. Na svoje by si naopak mali prísť milovníci netradičných filmov v štýle Kocky či dystopického trileru Snowpiercer.

The Platform zbiera pozitívne divácke ohlasy od divákov aj recenzentov. Collider film napríklad označil za jeden z najlepších hororov roka 2020, The Globe and Mail zasa španielsku snímku definoval ako mimoriadne brutálnu, politicky nekorektnú a divoko zábavnú záležitosť.

The Platform je v ponuke Netflixu k dispozícii s originálnym španielskym alebo anglickým dabingom s českými titulkami. V HD kvalite ho však nespustíš, veľké streamovacie spoločnosti vrátane Netflixu totiž svoj obsah obmedzili iba na štandardné rozlíšenie kvôli preťaženej internetovej sieti v Európe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom