Po minuloročnom zrušení jedného z najväčších tuzemských serverov zameraných na poskytovanie filmov a seriálov nelegálnou cestou sa zdalo, že budú v tejto oblasti padať aj ďalšie hlavy. Podľa českého portálu Filmtoro sa však v tejto problematike nijako nepostupuje.

Po páde webu TopSerialy.to to vyzeralo, že Netflix alebo HBO nájde konečne aspoň kúsok vnútorného pokoja, keďže sa rôzne agentúry zamerané na hájenie duševného vlastníctva týchto spoločností začali zameriavať na ďalšie odnože filmových pirátov.

Nenechaj si ujsť
Pirátenie je na prahu konca. Prečo je už platenie za filmy a seriály oveľa lepším riešením?

Len nedávno sme ťa informovali o kauze webu SerialZone.cz, ktorý bol nútený zo svojich archívov stiahnuť všetky súbory s titulkami, ktoré boli doslova ukradnuté zo streamovacích služieb.

Web Titulky.com je postavený na práci amatérskych prekladateľov, ktorí môžu, často aj na požiadanie, preložiť ktorýkoľvek film alebo seriál. Problém takejto, takmer samaritánskej práce, je, že veľmi úzko hraničí s legálnosťou.

Zobraziť celú galériu (2)
Lindsey Loo/Flickr/Pirate Bay

Titulky.com obsahuje mnoho titulkov stiahnutých priamo z Netflixu alebo HBO GO

Titulky na tomto serveri často vznikajú zo snímok získaných nelegálnou cestou, ktoré napríklad na torrenty nahrali profesionálni prekladatelia disponujúci takzvaným screenerom, čiže verziou snímky určenou pre recenzentov.

Najbolestivejším tŕňom v oku však nie sú takéto preklady. Problematika nabrala na obrátkach v uplynulých mesiacoch, kedy aj web Titulky.com sa začal zahlcovať textovými prekladmi súborov stiahnutých priamo zo streamovacích služieb ako je Netflix alebo HBO GO.

Viaceré súbory tak na vyššie spomínanom portáli ani neobsahujú zmienku o pôvodnom, streamovacou službou najatom prekladateľovi, ale s najväčšou drzosťou s novým autorom, ktorý bol ochotný film alebo seriál maximálne prečasovať, aby sedel na upravenú verziu snímky, nadobudnutej nelegálnou cestou.

Screenshot

Ako sa v článku na Filmtoro.cz spomína, web Titulky.com neporušuje len autorské práva spoločností, ale aj svoje vlastné pravidlá. V sekcii „Autorské práva“ jeden z bodov hovorí, že prekladateľ, ktorý na tento server nahráva súbor obsahujúci titulky, prehlasuje, že nejde o duševné vlastníctvo tretej strany, respektíve ak prekladá niekoho dielo, jedine so súhlasom tejto osoby.

Riešenie situácie s webom Titulky.com je zatiaľ v nedohľadne, keďže administrátori stránky sa po niekoľkých prosbách a upozorneniach zo strany majiteľov autorských práv nedokázali prikloniť ku žiadnej reakcii.

Navyše, portál je financovaný prostredníctvom reklamy a cez užívateľské poplatky skrz VIP zónu, takže nejde o stopercentne dobročinný projekt. Netflix podľa dostupných informácii pripravuje zásadné kroky proti takýmto webom a s najväčšou pravdepodobnosťou sa k nemu pripojí aj HBO.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom