Je veľká pravdepodobnosť, že už aj ty si predplácaš aspoň jednu streamovaciu službu. Či už je to Netflix, HBO GO alebo Amazon Prime, určite si sa stretol vo svojom okolí s reakciou, kedy sa ťa tvoj známy spýtal: ,,Prečo si to zbytočne platíš, keď to môžeš mať zadarmo?“ A možno aj ty si ten, čo kladie podobné otázky. Doba sa za posledné roky zmenila, to je absolútny základ všetkého.

Dostať sa k nelegálnemu obsahu je čoraz ťažšie a nestojí to zato

Boj s pirátskym obsahom na internete je čoraz intenzívnejší. V posledných mesiacoch sme sa dočkali ukončenia činností viacerých webov zameraných na nelegálne streamovanie filmov a seriálov, čo v novembri 2019 u nás zavŕšilo ukončenie portálu topserialy.to. Je potrebné si uvedomiť, že aj keď ty si za prístup k tomuto obsahu nič nedal, vyprodukovanie seriálu alebo filmu, ktorý ty kradneš niečo stojí.

Preto viaceré právne subjekty obhajujúce záujmy týchto produkčných spoločností v posledných mesiacoch nadobúdajú adekvátne kroky k uzatváraniu, či už stránok sprostredkujúcich prístup k filmom a seriálom nelegálnou cestou alebo ďalších činností balansujúcich na hrane zákona o duševnom vlastníctve.

Na mále má už aj najznámejší warezovský portál Ulož.to, ktorý minulý rok čelil viacerým žalobám od tvorcov z Česka a Slovenska. Správcovia ulož.to museli súdnym dohovorom podstúpiť kroky, vďaka ktorým by zamedzili vyhľadávania českých filmov na svojej doméne. Ak však nepozeráš seriály priamo na pirátskom webe a nesťahuješ z ulož.to a podobných portálov, jednou z možností, akou sa možno aj ty dostávaš ku nelegálnemu snímkam sú torrenty.

Okrem konštantnej hrozby nadobudnutia nechceného softvéru v podobe vírusu je táto forma pravdepodobne najnepohodlnejšia, najmä ak zoberieš do úvahy, že k týmto titulom budeš musieť zháňať dodatočne titulky.

V tomto smere dostal po prstoch aj portál serialzone.cz, ktorý bol donútený všetky titulkové súbory zo svojej databázy odstrániť. Mnohí sa však domnievajú, že zákaz poskytovania titulkov českým webom je len nastrčená výstraha pre väčšie ryby v mori ako OpenSubtitles.org alebo titulky.com. Sme teda zvedaví, kto v tomto boji padne ako ďalší.

Kvalitný obsah je prístupnejší ako kedykoľvek predtým

U nás najrozšírenejšie streamovacie platformy, Netflix a HBO GO, sú definované ako SVOD-ky. Skratka SVOD v angličtine predstavuje Subscription video on demand (v preklade to znamená, že tituly na týchto dvoch platformách sú za paušálne poplatky dostupné pre konzumentov v akomkoľvek čase a množstve).

Práve táto vlastnosť radí streamovacie služby na vrchol pomyselného reťazca zábavného priemyslu. Možnosť si kedykoľvek pustiť seriál alebo film je niečo, čo sme pred desiatimi rokmi na vrchole slávy satelitných a káblových televízií nepoznali.

Odjakživa sme ako vlastníci televízii boli odkázaní na mesačné platby tretím stranám, ktoré veľkoryso nadávkovali pre nich zaujímavý obsah. V prípade, ak si sa radil medzi fanúšikov Sopranovcov vydaných koncom minulého tisícročia pod krídlami HBO, bol si odkázaný na špeciálny balík programov k satelitnému vysielaniu, kedy sa mesačný poplatok za extra služby mohol vyšplhať niekoľkonásobne vyššie ako je 5,99 € za HBO GO teraz.

Navyše, tento obsah si mohol sledovať len vtedy, keď ho daná televízia vysielala, čiže ak si večerné vysielanie zmeškal, mal si smolu. Obrovská cenovka a potreba byť v správnom čase na správnom mieste je presný opak vízie streamovacích služieb dnešnej doby. Stranger Things, Silicon Valley, alebo na Oscara nominované filmy ako Two Popes s Anthony Hopkinsom, či The Irishman s De Nirom, Pescim a Pacinom máš doma okamžite dostupné za smiešny poplatok.

The Movie Database

Ako sme spomínali vyššie, HBO GO stojí mesačne 5,99 €, rovnako ťa vyjde aj Prime Video, no Netflix vieš s kamošmi vykombinovať na 3 € mesačne. Toto sú ceny, za ktoré môžeš ísť večer do kina na jeden film, zatiaľ čo na Netflixe máš momentálne viac ako 5000 titulov, z čoho takmer všetky novinky prichádzajú automaticky s českými titulkami.

Ešte lepšie je na tom u nás HBO GO, ktoré takmer všetok svoj obsah u nás ponúka lokalizovaný, a to dokonca aj s dabingom. Za vyskúšanie stojí určite aj Prime Video, keďže prvý polrok stojí len 2,99 €. Pri hľadaní českej alebo slovenskej lokalizácie sa trošku zapotíš, no niektoré exkluzívne tituly za skúšku rozhodne stoja.

Diverzifikácia medzi viaceré služby nie je výhovorka, prečo pirátiť

Vadí ti, že geniálny seriál Nový Pápež je dostupný len na HBO GO, ale Zaklínač je zase na opačnom brehu? Si si dúfam vedomý, že podstata seriálov je ponúkať zábavnú minutáž v určitých dávkach vo forme jednotlivých častí… V čom je Netflix u jedných vyzdvihovaný, no u ostatných zatracovaný je jeho poskytovanie nových sérií naraz. Toto sa dá využiť ako skvelý argument pri debate týkajúcej sa roztrieštenosti titulov medzi ďalších 8 streamovacích služieb.

Návod je jednoduchý. Zaplať si jeden mesiac HBO GO za 5,99 € mesačne, pozri si všetky seriály a filmy, ktoré tam za určitú dobu vyšli a budúci mesiac prejdi ku konkurencii. Na Netflixe tak môžeš pozrieť na jedno posedenie novú sériu Stranger Things, keďže ti celá séria vyjde v jeden deň a môžeš doháňať to, čo si za čas, kedy si si predplácal konkurenciu zameškal.

Nie je to až taká katastrofa. V inom prípade sa so svojimi známymi môžeš dohodnúť na rodinných baleniach a každý z vás si vezme na starosť platbu za jednu službu. Za nejakých 13 € mesačne by si teda mal prístup k Netflixu, HBO GO alebo dokonca Spotify. Výsledný efekt je aj tak pozitívnejší, ako v prípade o centy lacnejších satelitných programov.

YouTube

Áno, všetci by sme chceli mať filmy a seriály na jednom mieste, no nikdy tomu tak nebolo a nikdy to tak nebude. Opäť sa vrátime k časom kábloviek a satelitných televízii. Ak si chcel vtedy sledovať nejaký špecifický titul neobsiahnutý v základnom najlacnejšom balíku, musel si priplatiť nehoráznu, niekoľkonásobne väčšiu sumu, ako je mesačné predplatné Netflixu teraz.

Smutný si ostal aj v momente, keď tvoji rodičia chceli sledovať niečo iné ako Scary Movie na HBO a ty si svoj film zmeškal. Teraz na teba pekne počká v prostredí streamovacích služieb navždy. Alebo pokým jeho práva neodkúpi nikto iný.

Nie, ten seriál stiahnutý z torrentu zadarmo nie je. V rovnakom prípade môžeš ísť do kina a nenápadne sa pokúsiť votrieť do kinosály bez zakúpeného lístka. Ak sa radíš medzi chronických sťahovačov všetkého možného a odmietaš zaplatiť mesačne čiastku rovnú bežnému menu v McDonalde, skús prehodnotiť, či ti to za ten čas a potenciálnu hrozbu spojenú s neurčitosťou pôvodu súboru stojí.

Tie filmy a seriály na jednej z troch najpoužívanejších služieb u nás za ten minimálny poplatok určite stoja. Máš ich okamžite, v najlepšej kvalite a čo prednedávnom ešte nebolo pravidlom, s českou alebo slovenskou lokalizáciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP