­O úspešnom ťažení proti nelegálnemu obsahu na internete sme ťa už niekoľkokrát v minulosti informovali. Tento boj vyvrcholil začiatkom novembra minulého roka, kedy došlo k zrušeniu jedného z najväčších serverov poskytujúcich nelegálnou cestou filmy a seriály, TopSerialy.to. V akej fáze je však tento globálny boj teraz? Je český server SerialZone.cz v ohrození? Československí fanúšikovia Netflixu na Facebooku predpovedajú takýmto webom nepriaznivú budúcnosť.

Momentálnym centrom záujmu bojovníkov proti nelegálnemu obsahu na internete sú servery ponúkajúce titulky. V minulosti weby ako Edna.cz alebo SerialZone.cz boli odkázané na preklady vytvárané komunitou, no v poslednej dobe sa uchýlili k poskytovaniu titulkov priamo z veľkých streamovacích služieb, čo je pochopiteľne na hranici so zákonom.

Na takýto prístup nedávno doplatil práve druhý spomínaný web. SerialZone.cz bol totiž donútený britskou protipirátskou úniou k stiahnutiu všetkých titulkov. To znamená, že na adrese, kde si len niekoľko dní dozadu mohol sťahovať titulky k filmom a seriálom, dnes už natrafíš len na chybovú hlášku.

Ide len o varovanie smerované ku serverom ponúkajúcim nelegálne titulky globálne?

Okolnosti tohto obmedzenia známe nie sú. Nie je dokonca ani isté, či ide len o dočasné riešenie situácie alebo slávny český web ukončil poskytovanie titulkov natrvalo.

Nejde však o prvý právny akt mierený na weby poskytujúce titulky. K obmedzeniu prístupu jedného z najväčších portálov zaoberajúcich sa titulkami, opensubtitles.org, sme ťa informovali už koncom minulého roka. Vtedy kvôli právnym zákazom nemohli k titulkom pristupovať obyvatelia Dánska a následne aj Holandska.

Pixabay

Či bolo jablkom sváru nelegálne poskytovanie stiahnutých titulkov z Netflixu, HBO GO a ostatných streamovacích gigantov nie je v prípade webu SerialZone.cz známe. Podľa nedávno vzniknutého fóra na webe, komunita budovaná na serveri nehodlá poľaviť a aj naďalej chce ponúkať fanúšikovské preklady skrz internetové úložiska ako je ulozto.sk alebo leteckaposta.cz.

Nenechaj si ujsť
Toto sú weby, ktoré kraľujú nelegálnemu obsahu na Slovensku. Internetoví piráti stále sťahujú vo veľkom

Český web aj po rokoch na scéne funguje len na základe komunity, čiže nedisponuje zabehnutým právnym oddelením, a teda sa správca facebookovej skupiny domnieva, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide len o zastrašovaciu iniciatívu britskej spoločnosti. Predsa len, pre sú dôležitejšie väčšie weby, ako napríklad server Titulky.com, disponujúci globálnym potenciálom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú