Ikonické biele antény, ktorými sa Starlink vyznačoval, sú preč. Predstavil totiž úplne nový dizajn, ktorý však vyzerá rovnako elegantne a mení sa aj router, pričom zásadne narastá jeho odolnosť a schopnosti, informuje The Verge.

Konkurencia to nezvláda

Kým konkurenčné satelitné konštelácie na orbitu zatiaľ nič nevyniesli, s výnimkou britskej spoločnosti OneWeb, Starlink má na obežnej dráhe už takmer 2 000 satelitov. Len pred niekoľkými hodinami sa spoločnosti SpaceX podarilo na orbitu vyniesť ďalších 53 satelitov Starlink, pričom započal „výstavbu“ úplne novej vrstvy.

Starlink

Pre komunikáciu s týmito satelitmi potrebuje zákazník terminál v podobe bielej antény na čiernom stojane, ktorá mala doteraz tvar taniera. Elon Musk ju prezýval „UFO na paličke“, po tejto zmene dizajnu sa však tvar zásadne mení za účelom zjednodušenia výroby a zníženia nákladov.

Ako totiž Musk v minulosti informoval, aj keď tento kus hardvéru stojí zákazníka 499 $, firma na ňom stráca. Aj po zjednodušení výroby má však zákazníka stáť 499 amerických dolárov, avšak za rovnaký finančný obnos tentoraz dostane o niečo viac, píše CNET.

Oveľa odolnejší, než predtým

Hardvér Starlink dostal vo všeobecnosti množstvo nových komponentov a vlastností. Čo sa týka samotnej antény, tak okrem zmeny dizajnu na štvorcový sa pre zákazníka nič vážnejšie nemení. Prichádza však o ethernetový port, ktorý pravdepodobne nevyužívalo veľké množstvo používateľov a firma sa ho zbavila za účelom zníženia nákladov. Podľa Insider je však možné tento komponent  zakúpiť z online obchodu Starlink.

SpaceX/Flickr

Zákazníci sa môžu tešiť na oveľa väčšie množstvo upevňovacích komponentov, vďaka čomu je možné umiestniť anténu prakticky kamkoľvek a systém sa stáva oveľa flexibilnejším. Spoločnosť teraz ponúka aj sady pre vedenie kabeláže skrz steny.

Ponúka aj nové druhy adaptérov a aj vodotesných stojanov, z ktorých si môže zákazník zvoliť ten správny podľa toho, kam chce anténu umiestniť. Stále samozrejme platí, že potrebuje priamy a neblokovaný výhľad na oblohu.

SpaceX/Starlink

Veľkými zmenami si prešiel aj WiFi router, ktorý teraz vydrží aj exteriérové podmienky a teplotu od -30 do +50 °C. Vďaka zmene dizajnu sa na ňom teraz nachádza jednoduché grafické znázornenie Slnka a dvoch obežných dráh – zemskej a marťanskej. Medzi nimi ďalší kruh, ktorý znázorňuje prechodnú obežnú dráhu rakety smerujúcej k Marsu. Okrem znázornenia ultimátneho cieľa spoločnosti ide aj o odkaz na to, že chce SpaceX v budúcnosti vybudovať konšteláciu Starlink aj na orbite Marsu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP