Najdiskutovanejšou témou technologického sveta posledných dní sú chýbajúce konzoly novej generácie. Ako sme písali aj my, takáto situácia si vyžiadala hneď niekoľko krajných riešení, z ktorých profitovali najmä špekulanti bažiaci po neskonalom zisku.

Portál PlayStation Universe uvádza, že špekulanti predávajúci konzoly PS5 a Xbox Series X na eBayi si mohli prilepšiť o astronomické čiastky. Podľa dátového analytika Michaela Driscolla od uvedenia nových konzol na trh prešlo cez eBay 25 642 kusov tradičných a 7322 digitálnych PS5 konzol, 22 932 Xbox Series X a 6863 jednotiek Xbox Series S.

Jeho dáta zároveň indikujú, že priemerná cena za klasickú PS5 sa drží na úrovni 1021 dolárov a jej digitálna alternatíva sa v priemere predávala za 937 dolárov. Konzoly od Microsoftu boli v priemere ponúkané za 865 dolárov v prípade Series X a 469 dolárov za model Series S.

Sony (Úprava redakcie)

Na základe týchto čísel sa odhaduje, že celkové výnosy priekupníkov nových konzol len skrz eBay predstavovali 28 miliónov dolárov. Analýza zároveň naznačuje, že priekupnícky trh na eBayi činil za posledný kvartál roka až 82 miliónov dolárov.

Na tejto čiastke sa podieľali nielen konzoly novej generácie, ale aj grafické karty série GeForce RTX 3000 a AMD Zen 3, ktoré sú rovnako nedostatkovým tovarom.

Predávanie so ziskom sa osvedčilo aj mimo eBay

Ako sme prednedávnom informovali, zoskupenie CrepChiefNotify získalo špecificky napísaným skriptom cez 3500 kusov PS5, pričom spolu s Xbox konzolami sa odhaduje, že v istom momente disponovali vyše 6000 kusmi konzol novej generácie.

Ďalším markantným trhom profitujúcim na celosvetovo chýbajúcich konzolách je StockX. Zatiaľ čo informácie o eBayi vychádzajú len z analýzy dátového inžiniera, vyššie spomínaný trh sa svojimi dátami pochválil portálu Business Insider. Podľa ich tvrdení sa skrz platformu od uvedenia konzol predalo viac ako 60 000 kusov, z čoho 62 % tvoril PlayStation 5.

Biznis s predávanými konzolami má však aj právnu dohru. V Británii totiž podľa webu VGC včera zasadla špecifická rada parlamentu, s cieľom obmedzenia opätovného predaja konzol a počítačových komponentov s cieľom zisku.

Návrh znie: „Nové herné konzoly a počítačové komponenty by mali byť dostupné pre všetkých zákazníkov maximálne za odporúčanú maloobchodnú cenu výrobcu a nemali by sa nakupovať hromadne pomocou automatizovaných robotov, ktorí často obchádzajú maximálne nákupné množstvá stanovené maloobchodníkom.

Zdroj uvádza, že parlament by chcel navrhnúť podobný zákon, ako v prípade predaja vstupeniek, kedy sa od kupujúceho vyžadujú identifikačné informácie, respektíve detaily o sedení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP