Včera sme sa po nekonečnom čakaní konečne dočkali vydania prelomovej hernej konzoly od Sony. Ako už asi vieš, konzola sa žiaľ na Slovensku už dávno vpredala, a tak sa hráči bažiaci po PlayStation 5 schyľujú k nie veľmi racionálnym riešeniam.

Konzola sa oficiálne dá od včerajška kúpiť, no väčšina zásob určených pre slovenský trh je vypredaných. Situácia s PlayStation 5 však nie je ružová ani za hranicami. Zatiaľ čo oficiálna cena je stanovená na úrovni 399 € za digitálnu a 499 € za verziu s mechanikou, zúfali hráči na bazároch ponúkajú za next-gen novinku z druhej ruky radikálne viac.

FonTech

Na najznámejšom slovenskom inzertnom portáli Bazoš.sk ponúkajú Slováci za konzolu z druhej ruky vo väčšine prípadov o 100 € viac ako je oficiálna cena za konzolu v obchodoch.

Na portáli sa však nájdu aj takí, ktorí za konzolu bez mechaniky ponúkajú 600 €, respektíve za jej plnohodnotnú alternatívu s podporou Blu-ray diskov až 700 €. To je zhruba o 30 % viac, ako by v prípade ich dostupnosti zaplatili za nové kúsky.

Druhá strana mince

Dopyt vytvára ponuku, čo dvojnásobne platí aj v prípade nedostatkového tovaru. Poväčšinou špekulanti, ktorí mali to šťastie a nastúpili do prvého vlaku s konzolami, ich už niekoľko hodín majú doma.

FonTech

Tí na rovnakom portáli ponúkajú konzoly za navýšené ceny, kedy nemajú problém atakovať štvorciferné čiastky. Ceny sa v priemere odrážajú od 750 € za digitálnu verziu.

Prečo nie sú konzoly?

V prvom rade, Sony už pred niekoľkými dňami ohlásilo, že konzoly nebudú dostupné tradičnou cestou v obchodoch, ale len formou online objednávky. To je samozrejme spojené s aktuálnou situáciou ohľadom COVID-19, kedy sa Sony snaží o zníženie rizika ďalšieho šírenia.

Dôvodom, prečo bol predpredaj konzoly lotériou, je obrovský dopyt po novej konzole, kedy sa špecialisti opierajú o teóriu, že aktuálne je uzatvorených doma najviac ľudí, ako kedykoľvek v nedávnej histórii. V závislosti od toho Sony podcenilo výrobu a ku štartu konzoly pripravila nedostatočné množstvo kusov, ktoré neadekvátne alokovala. Sony rátalo s trhom bez pandemickej situácie.

V blízkej budúcnosti by sme sa mali dočkať naskladnenia, kedy mnoho obchodov a operátorov ponúka možnosť predpredaja až na začiatok budúceho roka. Predajcovia však tento termín negarantujú, pretože objem a presný dátum je plne v kompetencii výrobcu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom