Elon Musk sa rozhodol opäť raz postaviť na stranu atómových elektrární a elektrickej energie vyrobenej týmto spôsobom. Je podľa neho oveľa bezpečnejšia, než si ľudia myslia a dokáže zásadne pomôcť v boji proti klimatickým zmenám, informuje Insider.

Zje „rádioaktívne“ jedlo

Najprv Musk vyhlásil, že dúfa v uvedomenie si potreby opätovného naštartovania spiacich jadrových elektrární v Európe. „Je to kritické pre národnú a medzinárodnú bezpečnosť,“ dodal v reakcii na situáciu s ruským plynom, od ktorého do značnej miery závisí ekonomická situácia v Európe.

Zároveň ale dodal pár slov týkajúcich sa obáv z radiácie, ktorá nie je pri funkčných a moderných atómových elektrárňach ani zďaleka takým rizikom, ako si mnohí myslia. Ľudia však môžu mať v tejto dobe pochybnosti práve kvôli dianiu na Ukrajine, kde ruské vojská ostreľovali najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe.

„Pre tých, ktorí si (mylne) myslia, že sa jedná o radiačné riziko, vyberte podľa vás najhoršie miesto. Pôjdem tam a v televízii zjem lokálne dopestované jedlo,“ napísal na Twitteri Musk. Či to naozaj spraví, je otázne, no nie vylúčené.

Nebude to po prvý raz

„Spravil som to v Japonsku pred mnohými rokmi, krátko po Fukušime. Radiačné riziko je oveľa, oveľa nižšie ako si väčšina ľudí myslí,“ dodal a odkázal tým na rok 2011, kedy daroval japonskému mestu Soma 250 miliónov $ na stavbu solárnej farmy svojho projektu SolarCity, spomína BusinessWire. SolarCity je teraz súčasťou Tesly.

Pixabay

Aj keď je mesto Soma pomerne blízko k Fukušime, je pre život bezpečná a práve to chcel demonštrovať aj Musk ako pre lokálnych obyvateľov, tak aj pre turistov. Turizmus totiž po havárii Fukušimy poriadne utrpel.

„Jadrová energia je zároveň oveľa lepšia pre globálne otepľovanie, ako spaľovanie uhľovodíkov kvôli energii,“ povedal na záver. K ostreľovaniu záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine sa Musk nevyjadril, no v tomto prípade ide o skutočne krajnú situáciu, s ktorou dokáže počítať len málokto. Zámerné poškodenie jadrovej elektrárne je porovnateľné s použitím jadrových zbraní na zamorenie územia a sotva ho možno použiť ako argument proti takejto forme energetickej produkcie.

Zvýšenie ťažby ropy a plynu

Musk pred pár dňami prekvapil svojim vyhlásením, že musí ľudstvo okamžite navýšiť produkciu ropy a plynu. Priznal, že to môže negatívne ovplyvniť aj jeho najväčšiu firmu – Teslu, no zároveň priznáva, že obnoviteľné zdroja zatiaľ nedokážu kompenzovať nedostatok ruského plynu a ropy.

Stefan Puchner/dpa via AP/ TASR

Jedná sa pritom o problém, ktorému sa mohla Európa vyhnúť úplne v prípade, že by investovala do obnoviteľných zdrojov oveľa viac a na ruský plyn sa jednoducho nespoliehala. Veľkou chybou bolo, ako tvrdia aj odborníci, uzatvorenie množstva jadrových elektrární, píše WIRED.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú