Veľké automobilky stále nedokázali priniesť cenovo dostupný elektromobil pre masy, ktorý by nepresahoval sumu 20 000 €. To, čo sa nedarí tradičným automobilkám, dokázala indická firma Tata Motors. Ako upozornil InsideEVs, spoločnosť vyrobila mestský elektrický hatchback so základnou cenovkou 10 000 €.

Niet najmenších pochýb, že elektromobil s takouto cenovkou by išiel na dračku nie len u nás, ale aj na iných trhoch, kde je životná úroveň voči európskemu priemeru o čosi nižšia. Za danú sumu určite nečakaj diaľničný krížnik, no novinka Tiago EV je rozhodne ideálnym elektromobilom do mesta či na medzimestské presuny „okreskovými“ rýchlosťami.

Najvyššia verzia s dojazdom cez 300 km

Indický elektromobil Tiago EV prichádza v dvoch verziách veľkosti batérie. Menší 19 kWh akumulátor zabezpečí dojazd podľa indickej metodiky Modified Indian Driving Cycle (MIDC) na úrovni 250 km, väčšia 24 kWh batéria dokáže malé elektrické auto zásobovať  na prejdenie až 315 km.

Elektromobil s cenovkou od 10 000 € a dojazdom vyše 300 km

Model s menšou batériou je vybavený slabším motorom s výkonom 60 koní a krútiacim momentom 110 Nm. Lepšie vybavená verzia má 74-koňový elektromotor a krútiaci moment dosahuje 114 Nm. V oboch prípadoch je ale výkon na potreby mestského auta dostatočný.

Rozdiely sú aj v prípade palubnej AC nabíjačky. Model s menšou batériou má iba 3,3 kW AC nabíjanie, zatiaľ čo verzia s 24 kWh batériou podporuje 7,2 kW AC nabíjanie. V prípade lepšie vybaveného modelu je však výkonnejšia nabíjačka iba za príplatok, respektíve nachádza sa vo vyšších stupňoch výbavy, informuje Electrek.

Tata Motors

Malý mestský elektromobil disponuje aj možnosťou DC nabíjania na rýchlonabíjačkách, avšak o maximálnom nabíjacom výkone zatiaľ nemáme presné informácie. Na základe špecifikácií k samotnému autu je ale možné, že maximálny výkon bude v tomto prípade dosahovať 50 kW, nakoľko automobilka udáva, že práve na 50 kW DC nabíjačke sa batéria nabije za 57 minút z 10 % na 80 %.

Elektromobil za menej než 15 000 € s kopou vychytávok

Tiago EV by sme pokojne mohli veľkostne, výkonovo ale aj dojazdovo porovnávať napríklad so Škodou Citigo-e, VW e-UP či Daciou Spring. Indický elektromobil v tej najvyššej výbave, teda s 24 kWh batériou či 7,2 kW AC nabíjačkou stojí okolo 15 000 €.

Tata Motors

Za tieto peniaze dostaneš auto vybavené automatickou klimatizáciou, dažďovým senzorom, automatickým prepínaním diaľkových svetiel, či dokonca tempomatom alebo zadnou parkovacou kamerou. Netreba zdôrazňovať, že konkurenčné elektromobily sú jednak podstatne drahšie a za druhé, neponúkajú ani polovicu funkcií a technológií ako Tiago EV.

Škoda len, že tento ambiciózny elektromobil je určený pre indický trh. V Európe by s touto cenovkou išiel bez pochyby na dračku. Automobilka však počas prezentácie uviedla, že spomínané cenovky platia pre prvých 10 000 zákazníkov a následne budú mierne zvýšené. Predobjednávky začínajú v októbri a prvé kusy dodá spoločnosť zákazníkom už začiatkom roka 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP