Žena z malého kanadského mestečka Golden v provincii Britská Kolumbia zažila čosi, čím sa nemôže pochváliť takmer nikto na planéte. Malý meteorit prerazil strechu jej domu a dopadol priamo na jej posteľ, informuje portál Futurism.

Extrémne nízka pravdepodobnosť

Ako píše Global News, k incidentu došlo v malom kanadskom mestečku Golden s len menej než 4 000 obyvateľmi 3. októbra. Žena potvrdila, že meteorit prerazil jej strechu aj strop a prebudil ju obrovský rachot a štekot jej psa.

„Nikdy v živote som nebola tak vydesená. Nevedela som, čo mám robiť, tak som okamžite zavolala na 911 a keď som sa zhovárala s operátorom, prevrátila som vankúš. Všimla som si kameň, ktorý vkĺzol medzi dva vankúše,“ vyjadrila sa Ruth Hamiltonová v súvislosti s incidentom.

Global Times/Youtube screenshot

Každoročne dopadnú na povrch Zeme stovky ton medziplanetárneho prachu a malých meteoritov, pričom obrovské asteroidy neustále lietajú v okolí našej planéty. Avšak šanca, že dopadne práve na niekoho dom, a ešte k tomu do postele, v ktorej práve spí, je extrémne nízka.

Pozostatok meteorického roja

Privolaný policajt najprv upodozrieval neďalekú stavbu, z ktorej sa mohol kameň potenciálne uvoľniť. Na stavenisko preto zavolal a tí vysvetlili, že na stavbe nič potenciálne nebezpečné nerobili, videli však na oblohe výbuch.

Zhodli sa na závere, že išlo o pozostatok meteorického roja, ktorým Zem preletela skôr počas tej istej noci. Žena sa vyhla zraneniam a meteorit si plánuje nechať. Že ide skutočne o meteorit pre CBC potvrdil aj Peter Brown, profesor zo Západnej univerzity v Londýne.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

„Bola som v šoku a len som tam celé hodiny sedela a triasla sa. Pravdepodobnosť, že sa čosi také stane je naozaj nízka a som vďačná za to, že som nažive,“ dodala Hamiltonová. A vďačná je oprávnene, pretože ak by ju meteorit zasiahol, mohlo dôjsť k tragédii.

Nedokážeme sa pred nimi chrániť

Meteority ako ten, ktorý dopadol v kanadskom mestečku, obvykle žiadnu vážnu hrozbu nepredstavujú. To sa však nedá povedať o obroch, ktoré pravidelne lietajú okolo našej planéty a ľudstvo stresujú.

Žiadnu účinnú obranu pred nimi totiž nemáme. NASA však tvrdí, že sme na aspoň sto ďalších rokov v bezpečí a jeden z najhrozivejších asteroidov sa k nám tak skoro nepriblíži. Je však množstvo objektov, ktoré sme si zatiaľ ani len nevšimli. alebo ktorých dráha je pomerne variabilná.

Freepik

Úplne bezbranné však ľudstvo nie je. Napríklad Čína plánuje asteroid zastaviť pomocou svojich rakiet. Až 20 ich chcú použiť na nacvičenie manévra, ktorý má odkloniť nebezpečný asteroid a zachrániť tak ľudstvo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú