Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

IFL Science informuje o obrovskom vesmírnom kuse horniny, ktorý počas tohto víkendu prelieta okolo Zeme. Amatéri môžu tento asteroid pozorovať pomocou väčších teleskopov a podľa NASA je klasifikovaný ako potenciálne nebezpečný.

Je obrovský a ťažko pozorovateľný

Asteroid 2016 AJ193 preletí okolo zeme v 8,9-násobnej vzdialenosti Mesiaca, teda takmer tri a pol milióna kilometrov. Zem je teda v bezpečí, aspoň zatiaľ. V prípade kolízie by však došlo ku katastrofálnym následkom, keďže asteroid dosahuje priemer 1,37 km.

Podľa NASA je navyše veľmi tmavý, kvôli čomu je jeho pozorovanie obzvlášť zložité a práve preto je jeho blízky (na kozmické pomery) prelet skvelou príležitosťou na jeho lepšie pozorovanie. 2016 AJ193 je väčší, než 99 % známych objektov, ktorých obežné dráhy sa nachádzajú blízku k Zemi alebo ju pretínajú.

freepik

Tomuto asteroidu trvá jeden obeh okolo Slnka takmer 6 rokov a nachádza sa na veľmi eliptickej obežnej dráhe s pomerne silnou inklináciou. Jeho najvzdialenejší bod sa nachádza ďaleko za Jupiterom, pričom keď je najbližšie k Slnku, nachádza sa v okolí obežnej dráhy Venuše.

Dlhú dobu ho neuvidíme

Kvôli jeho dráhe asteroidu znovu uvidíme až o mnoho rokov, 19. augusta 2080. Aj keď je jeho pozorovanie ťažké, teraz je tá správna chvíľa. Aj amatérski astronómovia ho dokážu pozorovať v prípade, že majú k dispozícii aspoň 20-centimetrový teleskop, píše Futurism.

Je možné ho pozorovať v súhvezdí Zajaca, v blízkosti hviezdy Mu Leporis. Tento pomerne blízky prelet podľa odborníkov zdôrazňuje potrebu vytvorenia systému alebo komunity, ktorá je schopná pozorovať neustále celú oblohu.

freepik

Ľudstvo má vážny problém aj v prípade reálnej hrozby. Zatiaľ totiž nemám systémy vhodné na odklonenie blížiaceho sa asteroidu a simulácie NASA zistili, že na takýto počin potrebujeme 5 až 10 rokov, pričom naša obrana je takmer nulová.

Čína však už má vlastný plán a chcú ho čoskoro reálne otestovať. Pomocou 23 nosných rakiet Dlhý pochod 5 (Čchang-čeng 5) totiž dokážu asteroid s veľkosťou približne 0,5 km odkloniť o približne 1,4-násobok polomeru Zeme. V prípade asteroidu, ktorý práve letí okolo Zeme, je to oveľa viac a pomocou klasických rakiet by sme to nezvládli – aspoň nie včas. Preto potrebujeme nový systém.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú