Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aj keď je slnečná aktivita stále na spodnej hranici, Zem zasiahla geomagnetická búrka. Vedci o nej vedeli už vopred a úspešne ju predpovedali, teraz však hrozí jej zosilnenie a môže potom napáchať aj mierne škody, informuje portál EarthSky.

Predpovede sa lepšia

K slnečnej erupcii a výronu koronálnej hmoty zo Slnka došlo ešte 13. júna, pričom vedci dokázali tento jav pozorovať a predpovedať, že na Zemi spôsobí geomagnetickú búrku. K tomu skutočne došlo a Zem zasiahla búrka úrovne G1, teda tej najnižšej, ktorá môže spôsobiť slabé zhoršenie rádiovej komunikácie či jej krátku stratu, vysvetľuje NOAA.

Okrem mračna plazmy však môže Zem ovplyvniť aj koronálna diera s pozitívnou polaritou a ak k tomu dôjde naraz, geomagnetickú búrka sa môže zhoršiť na úroveň G2, upozorňuje WeatherBoy. V takom prípade je možné očakávať dlhšie výpadky rádiovej komunikácie či nízkofrekvenčnej navigácie na desiatky minút.

Porovnanie slnečnej erupcie so Zemou. Goddard Space Flight Center Scientific Visualization Studio and the Solar Dynamics Observatory.

Jav primárne ovplyvní oblasti zemepisnej šírky nad 60°, kde môžu nastať výkyvy elektrickej siete či ovplyvnenie prevádzky satelitov na obežnej dráhe. Na to už doplatila aj spoločnosť SpaceX, ktorá prišla kvôli nečakanej geomagnetickej búrke o desiatky satelitov pre zvýšenú hustotu vrchných vrstiev atmosféry.

Slnko je časovaná bomba

Geomagnetické búrky sú naozaj časovanou bombou a vedci ešte stále nedokážu určiť, ktorá slnečná erupcia môže byť pre nás tá posledná. Aj bez katastrofického scenáru však takáto erupcia môže spôsobiť miliardové škody a podľa riaditeľa Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), Petra Gömöryho, nás môže nečakaná erupcia položiť.

„Finančné škody spôsobené silnou geomagnetickou búrkou by teda mohli byť niekde na úrovni finančných strát počas veľkých prírodných katastrof. Aj preto je potrebné neustále vylepšovať základný výskum Slnka. Doposiaľ totiž s určitosťou nevieme povedať, ako často k takýmto silným javom dochádza. Vieme len, že k takéjto erupcii nedošlo minimálne od roku 1859,“ vysvetľuje Gömöry.

Polárna žiara

Oveľa lepšie viditeľná môže byť aj polárna žiara, bohužiaľ však nie v našich končinách. Najvyššia možná úroveň geomagnetickej búrky je G5 a dokáže spôsobiť totálne výpadky rádiovej komunikácie či navigačných systémov, ktoré potrvajú celé hodiny a okrem osvetlenej strany Zeme môžu ovplyvniť aj tú odvrátenú.

Geomagnetické búrky sú spôsobené nárazom slnečného vetra do magnetosféry Zeme po tom, čo Slnko vyvrhlo mračno koronálnej hmoty. Vplyvom zvýšeného tlaku solárneho vetra najprv dôjde k stlačeniu magnetosféry, zvýšeniu pohybu plazmy v tomto priestore a aj k vyššiemu elektrickému prúdu v ionosfére.

NASA/GSFC/Solar Dynamics Observatory

Dôvodom zvýšenej aktivity Slnka je, že minimum dosiahlo už v roku 2019 a momentálne je na ceste k solárnemu maximu v rámci slnečného cyklu, ktorý trvá 11 rokov. K najvyššiemu bodu v tomto cykle sa Slnko dostane v júli roku 2025 a dovtedy bude aktivita narastať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú