Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slnko sa pomaly blíži k svojmu solárnemu maximu, čo znamená oveľa častejšie a silnejšie solárne búrky. Tie následne spôsobujú komplikácie aj na Zemi a v jej okolí. Ako upozorňujú vedci, počas tohto týždňa nás majú zasiahnuť geomagnetické búrky a hrozia aj výpadky rôznych služieb, informuje ScienceAlert.

Výpadky a ohromná polárna žiara

Geomagnetické búrky, ktoré už Zem zasiahli a v najbližších dňoch opäť zasiahnu, majú dosiahnuť úrovne G1 a G2, čo ich radí medzi tie slabšie, píše NOAA. Napriek tomu však dokážu spôsobiť menšie problémy, napríklad v podobe horšieho signálu alebo krátkych výpadkov rádiového signálu a to najmä vo vyšších zemepisných šírkach.

Satelity môžu byť ohrozené zvýšeným odporom vrchných vrstiev atmosféry, čo naposledy spôsobilo stratu desiatok satelitov Starlink kozmickej spoločnosti SpaceX. Geomagnetická búrka v tomto prípade spôsobila zvýšenie hustoty riedkej atmosféry natoľko, že to satelity nedokázali kompenzovať a nakoniec opätovne vstúpili do atmosféry, kde zhoreli.

NASA/Goddard Space Flight Center

Najvyššia geomagnetická aktivita má nastať 14. a 15. marca, teda v najbližších hodinách, čo spôsobí pomerne silnú, jasnú a premenlivú polárnu žiaru a to aj v nižších zemepisných šírkach. Podľa odborníkov bude možné sledovať polárnu žiaru v zemepisných šírkach až do 55 ° v okolí oboch pólov. Keďže sa Slovensko nachádza v šírke približne 48-49 °, toto nebeské divadlo z nášho územia neuvidíme.

Incidenty sa budú množiť

Dôvodom zvýšenej aktivity Slnka je, že minimum dosiahlo už v roku 2019 a momentálne je na ceste k solárnemu maximu v rámci slnečného cyklu, ktorý trvá 11 rokov. K najvyššiemu bodu v tomto cykle sa Slnko dostane v júli roku 2025 a dovtedy bude aktivita narastať.

Geomagnetické búrky vznikajú, keď narazí solárny vietor na magnetické pole Zeme. Väčšinou sa jedná o výron koronálnej hmoty, kedy Slnko vyvrhne množstvo plazmy spolu s magnetickým poľom do vesmíru.

NASA/GSFC/SDO

Silnejšie geomagnetické búrky môžu spôsobiť oveľa vážnejšie výpadky a poškodenie elektroniky, moderná civilizácia však zatiaľ takúto katastrofu nezažila. Silná geomagnetická búrka nastala naposledy v roku 1859 a je známa ako Carringtonova udalosť. Polárna žiara sa vtedy objavila až nad Karibikom a búrka poškodila telegrafné siete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú