Kontroverzný čínsky vedec He Jiankui, ktorý bol pre svoje genetické experimenty a úpravy ľudských detí odsúdený na niekoľko rokov väzenia a dostal aj mastnú pokutu, sa podľa portálu Gizmodo vrátil k svojej práci a pokračuje práve vo výskume genetických úprav. Priznáva však, že v minulosti spravil chybu a nové experimenty prebiehajú odlišným spôsobom.

Potenciál pre medicínu je ohromný

He Jiankui v minulosti šokoval celý svet keď oznámil, že sa mu podarilo geneticky modifikovať ľudské embryá a následne ich implantovať ženským dobrovoľníkom. Cieľom modifikácií bolo dosiahnutie imunity voči ochoreniu HIV a deti sa narodili úspešne, avšak takýto kontroverzný experiment priamo porušoval čínske zákony, kvôli čomu skončil tento vedec vo väzení na tri roky. Na začiatku však prevládali aj obavy z trestu smrti.

He však dnes pokračuje vo výskume genetických úprav ľudských embryí v nádeji, že tieto metódy pomôžu v boji proti rôznym vzácnym ochoreniam či dokonca proti dedičnému Alzheimerovmu ochoreniu. Pre The Mainichi však dodal, že pri genetických úpravách použijú vyradené ľudské embryá a dodržia tak domáce aj medzinárodné zákony a pravidlá takéhoto výskumu.

The He Lab

Priznal tiež, že minulé experimenty ľutuje a že boli uponáhľané, avšak naďalej si stojí za tým, že boli bezpečné a vykonané z vedeckého hľadiska správne. Deti narodené z týchto upravených embryí už majú niekoľko rokov a podľa He nevykazujú žiadne známky genetického ochorenia či vedľajšie účinky.

Prvé umelé embryá

Vedcom sa nedávno podaril vytvoriť aj vôbec prvé umelé ľudské embryá na svete. Podľa mnohých sa táto technológia pohybuje v nesmierne šedej zóne etiky a vyzýva na súboj dokonca aj zákony, ktoré na nič podobné nie sú pripravené. Umelé embryá človeka sa vedcom podarilo vytvoriť z kmeňových buniek.

Spoločnosť čakajú zmeny

He neočakáva, že bude on osobne opäť implantovať upravené embryá, no je presvedčený o tom, že spoločnosť nakoniec takúto metódy prijme. Ak sa totiž skutočne potvrdí, že nepredstavuje riziko a dokáže spoľahlivo odstraňovať rôzne genetické ochorenia, bude veľmi ťažké odôvodniť boj proti takýmto genetickým úpravám.

Jednou z najznámejších metód je CRISPR, čo je časť DNA obsahujúca množstvo opakujúcich sa základných sekvencií, ktoré sú zodpovedné za obranné mechanizmy organizmov či vírusov. Využitie v genetickom inžinierstve nachádzajú len od začiatku 21. storočia a za pomerne krátku dobu stihli dosiahnuť míľniky, o ktorých sa vedcom kedysi ani len nesnívalo. Dnes už však majú k dispozícii viacero sľubných metód, ktoré prechádzajú intenzívnym výskumom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú