Len pred pár hodinami svet obehla správa, že He Jiankui, čínsky doktor zodpovedný za genetickú úpravu dvojčiat, bol tamojšou vládou odsúdený na tri roky väzenia. V zápätí na to bolo potvrdené aj narodenie tretieho dieťaťa, ktoré bolo vývoja geneticky upravené – píše Futurism.

Genetická úprava pomocou zmeny častí DNA kódu zatiaľ nie je povolená v žiadnej krajine, nakoľko jej výskum je stále viac-menej na začiatku a predovšetkým stoja jednotlivé vlády pred veľkou etickou otázkou, či je daná úprava morálne správna alebo nie. Hra na Boha sa totiž môže poriadne vypomstiť a je takmer isté, že prístup k takémuto zákroku bude mať len najvyššia vrstva obyvateľstva, čo znovu len zvýši rozdiely medzi obyvateľstvom.

Dieťa nemusí byť nažive

Prvé geneticky upavené dvojčatá (a vôbec akékoľvek ľudské bytosti) sa narodili v Číne v októbri 2018, pričom cieľom bolo vytvoriť účinnú rezistenciu proti HIV víru. To sa tímu vedcov podarilo a deti Lulu a Nana sa narodili zdravé a bez komplikácií. Nakoľko nešlo o oficiálny výskum, následky tohto činu na seba nenechali dlho čakať a dnes už je lekár He Jiankui za tento čin právoplatne odsúdený.

Čínsky lekár He Jiankuiho, ktorý ako prvý vykonal úpravu génov Zdroj: Twitter

Avšak až doteraz nebolo známe, že na svete existuje aj tretie dieťa, ktoré bolo metódou CRISPR upravené. V januári tohto roku síce istý pracovník Standfordskej univerzity avizoval, avšak podľa jeho slov sa dieťa malo narodiť na prelome júna/júla.

Pixabay

Správa o dieťati však prišla až teraz, čo potvrdila aj čínska vláda. Bohužiaľ, o danom dieťati nemáme žiadne správy o stave, priebehu pôrodu, prípadne či je ešte stále nažive. Správa hovorí len o jeho narodení. Isté je však, že v roku 2019 sme mali na svete oficiálne tri deti, ktoré prešli genetickou úpravou. Ktovie koľko je takých, o ktorých sa nevie, že podobným zákrokom prešli.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom