Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo vytvoriť vôbec prvé umelé ľudské embryá na svete, čím prekročili nebezpečnú a zároveň potenciálne revolučnú hranicu genetického výskumu, informuje portál Interesting Engineering. Podľa mnohých sa táto technológia pohybuje v nesmierne šedej zóne etiky a vyzýva na súboj dokonca aj zákony, ktoré na nič podobné nie sú pripravené.

Legislatíva to nezvláda

Za syntetickými embryami stoja vedci aj z Kalifornského inštitútu technológií či Cambridgeskej univerzity, ktorých výsledky prezentovala profesorka Magdalena Żernicka-Goetzová počas každoročnej konferencie Spoločnosť pre výskum kmeňových buniek, píše The Guardian. Tá sa tento rok konala v americkom Bostone a priniesla skutočný šok, ktorý má obrovský potenciál zlepšiť život celého ľudstva.

Umelé embryá človeka sa vedcom podarilo vytvoriť z kmeňových buniek a nútia svet priamo konfrontovať morálne otázky či doteraz nevyriešenú legislatívnu problematiku. Kým klasické embryá umožňujú zákony Spojeného kráľovstva používať maximálne 14 dní a to na výskum, na tie umelé sa, zrejme, legislatíva nevzťahuje a môžu tak, aspoň zatiaľ, vedcom uľahčiť prácu.

O samotnom výskume však zatiaľ nie je k dispozícii veľké množstvo detailov, keďže ho zatiaľ vedci prezentovali bez zverejnenia štúdie, ktorú je následne nutné podrobne skontrolovať.

Vytvorené embryá sú síce veľmi malé a v skorom štádiu, teda bez akýchkoľvek orgánov, ktoré človek potrebuje, avšak keďže sa jedná o funkčné systémy, dokázali by sa k týmto štádiám dopracovať.

Jedna kontroverzia za druhou

V tejto oblasti prebieha množstvo nezávislých výskumov a experimentov, z ktorých niektoré sú nesmierne kontroverzné. Jeden takýto experiment schválilo aj Japonsko, ktoré dalo zelenú výskumu hybridných embryí kombinujúcich zvieracie embryo s ľudskými bunkami. Cieľom je zabezpečiť regeneráciu a vytváranie potrebných orgánov bez vedľajších negatívnych efektov, ktoré by mohli celý výskum ovplyvniť.

Vyriešia genetické vady a potraty

Čo presne tento prelom vede a medicíne prinesie je zatiaľ nejasné, avšak vedci sú si vedomí hneď niekoľkých obrovských výhod. Tvrdia napríklad, že môžu takéto umelé embryá pomôcť v chápaní vrodených genetických porúch či dokonca pomôcť s ich úplnou elimináciou. Počítajú aj s tým, že takáto technológia pomôže s vyriešením opakujúcich sa potratov, dodáva Quantum Magazine.

Unsplash / Sangharsh Lohakare

Experti si zatiaľ nie sú istí ani len tým, či je možné vyvolať takýmito syntetickými embryami stabilné a bezpečné tehotenstvo, čo sa zatiaľ so zvieracími embryami nepodarilo. Etické a morálne hľadisko takisto nie je úplne jasné a nik si nie je istý, či by sa o čosi také mali vedci vôbec pokúšať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú