Americké úrady zatkli správcu známej služby Bitcoin Fog, ktorá umožňovala svojim používateľom skryť pôvod bitcoinových transakcií. Je ním Roman Sterlingov s ruským a švédskym občianstvom, ktorý teraz čelí veľkým obvineniam, upozornil CoinDesk.

Služba „prala“ transakcie aj veľkým nelegálnym obchodom

Ako informoval portál Wired, federálni agenti v USA Sterlingova zatkli a obvinili zo zapojenia do služby Bitcoin Fog. Tá funguje už od roku 2011, pričom umožňuje svojim zákazníkom prevádzať bitcoiny medzi sebou a zároveň skrývať adresy, z ktorých sa posielajú.

Podľa odhadov bolo cez službu za 10 rokov „prepratých“ už približne 1,2 milióna bitcoinov a celková hodnota teda činí približne 336 miliónov dolárov, podľa ceny kryptomeny v čase uskutočnenia jednotlivých transakcií.

Zákazníci cez Bitcoin Fog posielali bitcoiny aj z nelegálnych obchodov Silk Road, Evolution, AlphaBay, Agora a Silk Road 2.0, pričom tieto transakcie sa odhadujú na približne 78 miliónov dolárov.

Sterlingov mal stránku propagovať na fóre BitcoinTalk pod prezývkou „Akemashite Omedetou“, čo je japonská fráza, ktorá znamená „šťastný nový rok“. Lákal najmä na možnosť „zmiešať“ bitcoiny zákazníkov v jednom poole s ostatnými zákazníkmi a zabrániť akejkoľvek šanci odhaliť pôvod platieb či preukázať vklady alebo výbery v tejto službe.

NEPREHLIADNI
Geniálny ťah: Tesla predala časť svojich bitcoinov, zarobila na tom majland

Podvodník si zarábal prostredníctvom provízií z jednotlivých transakcií vo výške 2 až 2,5 %, pričom podľa výpočtov amerických úradov zarobil počas prevádzkovania stránky bitcoiny v hodnote 8 miliónov dolárov.

Objavili ho cez transakciu starú 10 rokov

Azda najväčším paradoxom je fakt, že vyšetrovatelia Sterlingova dohľadali vďaka transakcii, ktorú uskutočnil v roku 2011 pri zriadení hostingu servera pre Bitcoin Fog. Tie boli verejne prístupné pre všetkých, pričom Sterlingov zaň zaplatil prostredníctvom dnes už neexistujúcej digitálnej meny Liberty Reserve cez starú kryptomenovú burzu Mt. Gox.

Podarilo sa im tak dohľadať jeho adresu, telefónne číslo a dokonca aj Google účet, na ktorého cloudovom úložisku bol dokument v ruskom jazyku s návodom, ako „zakryť“ platby bitcoinom.

NEPREHLIADNI
Nikto nepozná jeho pravú identitu, no je jeden z najbohatších ľudí sveta. Tvorca bitcoinu rapídne zbohatol za posledné mesiace

Prípad okrem iného ukazuje aj to, že bitcoin, ktorý bol kedysi všeobecne považovaný za mocný nástroj pre uskutočňovanie anonymných a nevystopovateľných transakcií, je dnes už „menej bezpečným“ nástrojom pre podvodníkov a vyšetrovatelia vedia pomerne jednoducho nájsť aj transakcie staré 10 rokov.

Služba Bitcoin Fog však ostala aj po zatknutí jej správcu funkčná. Je ale možné, že nad ňou prevzali kontrolu priamo úrady, ako napríklad u známeho nelegálneho obchodu Hansa, nad ktorým pred pár rokmi prevzali kontrolu holandskí policajti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP