Spoločnosť Tesla prekvapila začiatkom februára celý svet, keď oznámila svoju investíciu do kryptomeny bitcoin v hodnote až 1,5 miliardy dolárov. Krok, ktorý sa zdal mnohým ako šialený, však dopomohol k šialenému rastu, ktorý najväčšia kryptomena v tom čase zažívala. Z najnovších kvartálnych výsledkov sa však dozvedáme, že spoločnosť už určitú časť svojho portfólia predala, pričom zárobok nie je malý, upozornil Electrek.

Muskova automobilka zaznamenala za 1. kvartál prudký rast zisku, k čomu prispel dvojnásobne vyšší predaj vozidiel než pred rokom. Spoločnosť tak oznámila už siedmy ziskový kvartál po sebe. Čistý zisk činil 438 miliónov dolárov, no mnoho ľudí zaujala aj rozvaha spoločnosti, v ktorej sa ukázalo, že spoločnosť si pripísala zárobky aj z predajov bitcoinu.

Tesla predala 10 % svojich bitcoinov, no zarobila na nich cez 100 miliónov dolárov

Tie činili až 272 miliónov dolárov, pričom čistý zisk sa v tomto prípade pohybuje na úrovni približne 101 miliónov dolárov. Spoločnosť tak znížila svoje bitcoinové portfólio o 10 %. Aktuálne tak vlastní bitcoiny v hodnote asi 1,331 miliardy dolárov.

NEPREHLIADNI
„Automobilová šikana“, Čína prestala púšťať Tesly na diaľnicu. Dôvod je bizarný

Finančný riaditeľ spoločnosti Zack Kirkhorn, inak známy aj ako „Majster mincí“, doplnil, že k predaju došlo koncom marca, kedy sa cena bitcoinu pohybovala na úrovni 55 000 USD.

Tento krok si samozrejme vyžiadal aj spŕšku kritiky, ktorá smerovala hlavne na fakt, že automobilka pri kúpe kryptomeny avizovala, že ju plánuje držať dlhodobo.

Kirkhorn však argumentoval, že predaj určitej časti portfólia neznamená, že Tesla od tohto plánu upustila, pričom doplnil, že Tesla bude bitcoiny akumulovať aj z transakcií jej zákazníkov, ktorí si za ne môžu kúpiť už aj elektromobily spoločnosti.

Automobilka vidí v bitcoine spôsob ukladania peňazí, ku ktorým by bolo možné rýchlo získať prístup a zároveň ich potenciálne aj zhodnotiť. To dnes na Twitter potvrdil aj jej CEO, Elon Musk, ktorý tak reagoval na kritiku a poukazovanie na možnú manipuláciu s cenou, o ktorú sa Tesla mala snažiť. Musk zároveň uviedol, že svoje vlastné bitcoiny nepredal.

Tesla za prvé tri mesiace tohto roka predala takmer 185 000 vozidiel, pričom väčšinu tvorili sedan Model 3 a SUV Model Y. Automobilka však čelí aj možným problémom v súvislosti s jej autopilotom a funkciou autonómneho riadenia, ktorej bezpečnosť sa dostala do hľadáčika regulátorov po minulotýždňovej nehode, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia.

Prečítaj si tiež
Oklamať autopilota Tesly o prítomnosti vodiča je ľahšie, než sa zdá. Stačí na to malá váha na volante

Jej príčinou síce nebol autopilot ani autonómne riadenie, no testeri prišli krátko na to s ukážkou, ako jednoducho sa dá autopilot Tesly o prítomnosti vodiča v sedadle oklamať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom