Tím vedcov podrobil vzorky asteroidu podrobným testom a výskumu jeho zloženia. Asteroid, z ktorého vzorka pochádza, zrejme obsahuje vodu a organické látky kľúčové pre vznik života na Zemi. Ide o prvý objav organických molekúl na povrchu asteroidu, informuje univerzita Royal Holloway v Londýne.

Svetové prvenstvo a dôležitý krok v pred pre objasnenia života

Vzorku vrátili na Zem v roku 2010 na misii japonskej vesmírnej agentúry Hayabusa z asteroidu Itokawa. Misia Hayabusa medzitým mala aj svojho nástupcu, ktorý len nedávno priniesol na Zem úplne nové vzorky. Vzorku pomenovali „Amazon“ a po podrobných testoch zistili, že asteroid bol minimálne raz počas svojej existenciu zničený a nanovo sformovaný, pričom počas miliárd rokov pohlcoval organické materiály a vodu z vesmírnych materiálov, píše Futurism.

Akihiro Ikeshita/JAXA

Objav odhaľuje množstvo informácií o vzniku a živote asteroidov, ako aj ich podobnosť s procesmi, ktorými prechádzala samotná Zem. Štúdia odhaľuje, že asteroidy typu S, rovnako ako Itokawa, obsahujú suroviny a komponenty potrebné pre vznik života.

Asteroidy typu S vo veľkom množstve dopadajú a i v minulosti dopadali na Zem, kvôli čomu sú teraz oveľa lepšími kandidátmi než doteraz podrobne skúmané asteroidy typu C, ktoré sú bohaté na uhlík.

Zloženie vzorky Amazon a kľúčová úloha asteroidov

Podrobný výskum vzorky s veľkosťou jediného zrnka odhalil, že vo vzdialenosti len niekoľkých len desiatok mikrometrov od seba obsahuje primitívnu organickú hmotu, ale aj „spracovanú“, ktorá prešla ohratím. Tá naznačuje, že asteroid bol v minulosti ohriaty na teplotu cez 600 C° a primitívne látky nadobudol až neskôr po ochladnutí.

Oveľa viac informácií o asteroidoch môže priniesť vzorka z misie Hayabusa-2 pochádzajúca z asteroidu Ryugu. Vzorky už vedci vyzdvihli z púšte v Austrálii, nie je ich viac než 0,1 gramu.

Väčšiu vzorku nesie prvá sonda z dielne NASA, ktorá pristála na asteroide – OSIRIS-Rex, ktorá mala problém s vypadávajúcimi vzorkami, avšak je už na ceste naspäť k Zemi a pristáť má koncom roka 2023. Tá mala získať aspoň 60 gramov vzoriek, avšak podarilo sa jej zozbierať oveľa viac a vedci tak budú mať dostatok materiálu na podrobný výskum a testy.

NASA/Goddard/University of Arizona/Lockheed Martin

Okrem veľmi dôležitej úlohy pri vzniku života však budú mať asteroidy zrejme ešte jedno veľké využitie. I keď je to dnes drahá a neefektívna technológia, v budúcnosti môžu slúžiť pre ťažbu dôležitých surovín. Niektoré asteroidy sú totiž bohaté na vzácne kovy a môžu byť kľúčové pre vesmírny priemysel, ktorý ľudstvo pomaly ale isto rozbieha.

Na jeden z takýchto asteroidov sa chystá aj NASA. Jeho názov je 16 Psyche, podľa čoho je pomenovaná aj samotná misia – Psyche. Sonda sa dostane do vesmíru pomocou rakety Falcon Heavy a k 225 kilometrov širokému asteroidu sa priblíži v roku 2026, aby podrobne preskúmala jeho vlastnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom