Len pred pár dňami sme informovali o veľkom úspechu sondy OSIRIS-REx, ktorá ako prvá sonda z dielne NASA úspešne pristála na asteroide a odobrala z neho vzorky. Včera však táto vesmírna agentúra na svojom webe informovala, že zo sondy unikajú odobraté vzorky asteroidu.

K samotnému odberu došlo počas krátkeho dotyku sondy s povrchom Bennu. Sonda sa tohto 334 miliónov kilometrov vzdialeného asteroidu dotkla iba jednou častou s ramenom TAGSAM, presnejšie jeho vzorkovacou hlavicou so šírkou 0,3 metra.

Únik vzoriek z hlavice ramena TAGSAM. NASA

Tá mala za úlohu „vystreliť“ stlačený plynný dusík na povrch Bennu, aby rozvírila prach a kamienky, ktoré následne zozbierala – bolo potrebné zaistiť minimálne 60 gramov vzoriek.

Krátko po odbere vedci z NASA jasali nadšením, nakoľko samotné pristátie na asteroide aj zber vzoriek prebehol bez komplikácií. Misia bola dokonca natoľko úspešná, že namiesto plánovaných 60 gramov sa vo vzorkovacej hlavici nachádza podstatne väčšie množstvo a to najmä vďaka tomu, že hlavica ramena TAGSAM sa zaborila až 48 centimetrov pod povrch, informoval portál SpaceNews.

Aktualizované 29.10.2020 08:24

Sonda NASA, ktorá odobrala vzorky z asteroidu Bennu, vykonala v utorok 27. októbra uzamknutie získaného materiálu v návratovej kapsule SRC (Sample Return Capsule). Robotická ruka s odbernou hlavou, ktorá odoberala vzorky materiálu, je aktuálne už pripevnená k púzdru, ktoré ochráni vzorky, pokým sa nevrátia na Zem.

Zobraziť celú galériu (3)
Fotografia vľavo predstavuje odbernú hlavu nad kapsulou SRC. Vpravo už môžeme vidieť zaistenú hlavu so zabezpečenými vzorkami v návratovom púzdre. Zdroj: NASA/Goddard/University of Arizona/Lockheed Martin

Odberná hlava je teda bezpečne pripevnená ku kapsule a zámky boli zaistené, aby nedošlo k úniku vzoriek. Aj napriek predošlým správam o úniku získaných vzoriek má mať NASA stále dostatok materiálu, nakoľko počas odberu bolo zozbierané väčšie množstvo, ako sa pôvodne predpokladalo. Časť vzoriek po odobraní pomaly unikala z odbernej hlavy, avšak nešlo o veľký únik, ktorý by ohrozil misiu.

Únik vzoriek

V súčasnosti však vedcom vrásky na čele spôsobuje únik týchto vzoriek. Podľa dostupných informácií k úniku dochádza vplyvom netesnosti klapky na vzorkovacej hlavici, čo zrejme spôsobili väčšie kusy odobratej horniny.

Tento problém odhalili vďaka sérii snímok vytvorených kamerou SamCam, ktorá 22. októbra zaznamenala, že kúsky materiálu prechádzajú cez malé medzery v hlavici slúžiacej na odber vzoriek. Obrázky tiež naznačujú, že aj nepatrný pohyb ramena TAGSAM môže viesť k ďalšej strate.

Zmena plánov

Kvôli zachovania, čo najväčšieho množstva odobratého materiálu sa tím vedcov rozhodol pôvodný plán misie radikálne zmeniť. Plánovaný manéver, ktorý sa mal uskutočniť počas tohto víkendu, sa úplne ruší a namiesto toho plánujú okamžité uloženie vzoriek do SRC (Sample Return Capsule), kde budú bezpečne uložené až do ich príletu na Zem.

Počas plánovaného manévra malo dôjsť k pomalému otáčaniu sondy OSIRIS-REx s cieľom zmerať zmenu momentu zotrvačnosti a tým aj hmotnosť odobratých vzoriek.

Tým sa však všetky starosti vedcov nekončia. Ďalšie obavy majú aj zo samotného uloženia vzoriek do SRC, ku ktorému podľa pôvodných plánov malo dôjsť až začiatkom  novembra. Pri samotnom ukladaní vzoriek totiž môže dôjsť k ďalšej strate vzoriek a to z dôvodu vyčnievania odobratého materiálu zo spodnej časti ramena TAGSAM, čo môže narušiť samotný proces uloženia vzoriek.

Okrem toho došlo aj k vynechaniu plánovaného brzdného manévra, ten však podľa vedcov nebol nevyhnutný a tak misia môže pokračovať ďalej.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom