Oficiálna aplikácia Facebook pre zariadenia so systémom iOS obsahuje závažnú bezpečnostnú chybu, vďaka ktorej využíva na pozadí kameru a potencionálne by tak mohla sledovať používateľov. O jej existencii informoval portál The Next Web, ktorý zároveň požiadal aj samotnú spoločnosť, aby sa k celej situácií vyjadrila. 

Na pozore by sa mali mať všetci majitelia Apple zariadení, predovšetkým tí, ktorí majú nainštalovaný  systém iOS 13.2.2. Telefóny so staršou verziou operačného systému by podobnú chybu nemali obsahovať, no nie je to potvrdené (ani vyvrátené). Jedná sa pritom o plošný problém, ktorý postihuje všetky smartfóny s najnovším iOS.

Iba po udelení povolenia

Chyba sa prejavuje len v tom prípade, keď boli predtým udelené aplikácii práva na prístup k fotoaparátu. Či sa bude na pozadí využívať predný alebo zadný fotoaparát, záleží od toho, ktorý z nich bol v aplikácii naposledy využívaný. Na príspevku môžeš vidieť, ako sa daný problém prejavuje. Stačí otvoriť akúkoľvek fotografiu v aplikácii a následne s ňou pohybovať. Na ľavej strane pritom jasne vidieť, že je v tomto momente fotoaparát aktivovaný a sníma celé svoje okolie.

V systéme Android táto chyba zatiaľ nebola detekovaná, takže nie je jasné, či ide o chybu aplikácie, alebo samotnej aktualizácie iOS. Každopádne ide o veľmi závažnú bezpečnostnú chybu a veríme, že vznikla len nedopatrením a nie schválne.

Dočasným riešením by mohlo byť zakázanie prístupu k fotoaparátu v nastaveniach aplikácie Facebook. Súkromie máme len jedno, a preto je nevyhnutné si ho chrániť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom