Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktuálne 4G LTE pripojenie nájdeme v každom modernom smartfóne, no technologické spoločnosti už pracujú na jeho náhrade. Ďalším stupňom vývoja budú 5G modemy, o ktorých už slýchame nejeden mesiac. Výrobcovia smartfónov a dodávatelia čipov sa už pripravujú na éru smartfónov s ultra-rýchlym 5G pripojením, no jeho uvedenie do praxe bude chvíľu trvať.

Na rozvoji 5G siete už intenzívne pracujú mnohí poprední mobilní operátori, ktorý sa snažia priviesť túto technológiu k životu čo najskôr. Rovnako sa svojim pričinením posúvajú bližšie k novému pripojeniu aj výrobcovia čipov pre smartfóny, ktorý už začali s vývojom a v niektorých prípadoch aj vyvinuli potrebné komponenty. Komercializácia tejto novej technológie však nebude jednoduchým orieškom a zúčastneným spoločnostiam môže dať poriadne zabrať.

Pred 5G pripojením stojí ešte dlhá cesta vývoja

Aj keď sa o novom type sietí hovorí už teraz, ich rozšírenie a uplatnenie bude náročné. Svoje vlastné riešenie, s ktorým budú čipy schopné prijímať signál tejto siete v milimetrových vlnách, ukázal Qualcomm v nových moduloch. Po krátkom čase sa k inovovaniu v tomto odvetví priznal aj Samsung, keď oficiálne odhalil prvý 5G modem pre smartfóny. Nová technológia s omnoho vyššími rýchlosťami je síce ešte v mierne vzdialenej budúcnosti, no na tú myslí aj Sony. Výrobca, ktorému sa v segmente smartfónov príliš nedarí, prezradil, že v ňom hodlá zotrvať práve kvôli 5G technológii.

Nenechaj si ujsť
Budúcnosť 5G klope na dvere. Čo všetko môžeme od tejto technológie očakávať?

Na nej však pracuje aj jeden z najväčší výrobcov procesorov, Intel. Ten má mať vo svojich laboratóriách 5G modem, no vyrukuje s ním až v budúcnom roku. Do tej doby by sme sa už mali dočkať prvých priekopníckych zariadení, ktoré v sebe túto novú technológiu ponesú. Podľa prieskumu portálu Digitimes však k zásadnému rozšíreniu smartfónov s týmto pripojením dôjde až od roku 2021. Adoptovanie tejto novej siete v budúcich smartfónoch tak môže byť pomalšie než sa čakalo.

Pomalý nástup

Ku koncu budúceho roka má byť pritom na svete iba 1 milión aktívnych zariadení s týmto pripojením. Sem budú spadať nielen smartfóny, ale aj Wi-Fi routery a ďalšia spotrebná elektronika. Neskôr, konkrétne v roku 2022, však majú vládnuť svetu 5G pripojenia práve naše milované smartfóny. V tomto odvetví si pritom majú zabrať až 97 % celosvetového podielu. Napriek tomu sa situácia bude zlepšovať len pomaly. Ani o 4 roky sa smartfóny s touto technológiou nepostarajú o viac ako 18 % podiel spomedzi všetkých vyrobených kusov. V podstate by mal týmto pripojením disponovať len 1 z 5 predaných smartfónov.

Výrobcovia však musia už teraz myslieť aj na implementáciu 5G pre modely nižšej a strednej triedy. To pre nich nebude kvôli cenám vôbec jednoduché. Taktiež bude potrebné vynaložiť nemalé financie na rozširovanie infraštruktúry siete a jej vylepšovanie. Neustále inovovanie bude vzhľadom na rôzne limitácie milimetrových vĺn poriadnou výzvou. V konečnom dôsledku si tak musíme na plnohodnotné a každodenné využitie 5G pripojenia v smartfónoch a ďalších zariadeniach počkať ešte nejaký ten rok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú